KATEGORİLER
Kripto Al Sat

İdrar kaçırma neden olur ve nasıl tedavi edilir? Erken dönemde idrar kaçırmayı engelleme

Günlük hayatı olumsuz etkileyen ve etrafımızda gün geçtikçe daha çok rastladığımız idrar kaçırma hadiseleri bayanlarda erklere oranla yaygındır. Bu rahatsızlığın genel olarak çocuklarda ve ileri yaşta bireylerde görüldüğü düşünülse de her yaştan bayanın rastlayabilir. Dr. Seçil Günay Avcı, idrar kaçırma sorunu erken evrede ortadan kaldıracak sistemlerden bahseden bir köşe yazısı hazırladı.

İdrar kaçırma, idrar yapmayı düşünmediğiniz yahut planlamadığınız bir anda idrarın denetim dışı kaçmasıdır.  Öksürünce, hapşırınca, spor yaparken üzere basınç artışları ile olduğu üzere, ani bir idrar hissi ile gelen kaçırmalar formunda de görülür. İdrar kaçırma idrarı depolayan mesane-idrar torbasının bir çeşit işlev bozukluğudur. Ülkemizde yapılan bir çalışmada üniversitede okuyan genç kızlar ortasında idrar kaçırmanın görülme sıklığı neredeyse %20 olarak belirlenmiştir. Bu durum yaklaşık her 5 üniversite öğrencisinden birinde idrar kaçırma olduğunu ortaya çıkarmıştır. Şimdi doğum yapmamış, menopoza girmemiş, 18-28 yaş grubunda idrar kaçırmanın varlığını ortaya koyan bu çalışma bize erken yaşta önlem almak gerektiğini göstermiştir.

Dr. Seçil Günay Avcı, idrar kaçırmamak için dikkat etmemiz gereken 10 durumu özetleyen Yasemin.com okurlarına özel bir yazı hazırladı:

Ylojk 1654869135 0915

Dr. Seçil Günay Avcı

– Çocukluktan itibaren sistemli spor alışkanlığı ile beden duruşuna dikkat etmek ve önemsemek.  Bilgisayar kullanımı, masa başı işler omurga hasarını boyun seviyesinden başlayarak arttırmaktadır. Tertipli spor yapanlarda omurga kaslarının güçlü olması, duruş problemlerinin olmaması mesaneye giden sonların erken devirde omurga basısında kalmasını maniler. Çocuklarımızın oturma ve dinlenme durumlarındaki yanılgılı duruşlarının farkında olup gerçek duruş alışkanlığı kazandırmaya çalışalım. 

Kz92F 1654869201 8933

– Anne karnından obezite ile gayret etmek. Gebeliklerinde çok kilo almış annelerin çocuklarında şeker, tansiyon, dolanım bozukluğu, varis, kollajen hasarı daha fazladır. Bu çocuklar anne karnından başlayan hasarlarla yaş alırlar. 15 yaşında dizleri çatlamış kızlar yahut 12 yaşında göğsü çıkmış erkek çocuklar üzere çocuklar için pelvik taban hasarı da değerlendirilmelidir. Gebelikte sorun yaşamamak için hamile kalmadan önlem almak kaidedir.  

– Şeker hastalığı belirtilerini bilmek. Kan şekeri takibi yapmak. Çok zayıf olup kas erimesiyle giden ketoasidozlar da şeker hastalığının bir göstergesi olabilir. Karın bölgesi yağlanması ile gayret etmek, insülin direncini kırmak kıymetlidir. Şeker hastalığı başlamadan çok yıllar evvel belirtiler verir. Çok su içmek,  çok yemek yemek, çok idrar yapmak şekerin belirtilerinin başlıcalarıdır. İdrar yolu iltihapları ve bozulmuş mesane işlevleri ile sıklıkla birlikte olup, şeker hastalarında idrar kaçırma sık lisana getirilen bir şikayettir.

Lq0I0 1654869003 7207

İdrar kaçırma kişinin hayat konforunu bozar, toplumsal ve ruhsal problemlere yol açabilir.

-Sürekli oturulan mesailerde 45 dakikada bir 5 dakika hareket etmek yahut yürümek pelvik tabanın gün içinde sirkülasyonunu düzenlemeye yardımcı olur. Sarkmalar başlamadan evvel yürüyüş yapmak sarkma, fıtık üzere sıkıntılar varsa direnç idmanları ile desteklemek. 

– Mesane eğitimi yapmak. Her idrar hissinde tuvalete gitmemek, ertelemeyi denemek işe fayda.  İdrar alışkanlıkları mesane eğitimi le düzeltilebilir.  Birinci idrar hissi 100-150cc’lik idrarla gelir fakat mesane kapasitesi neredeyse bu ölçünün 10 katıdır. Bilinenin bilakis idrar biriktirmek yahut tutmak makus bir alışkanlık değildir. İdrar tutulduğu için böbreklerinize idrar geri kaçışı olmaz. 

Bj2Cs 1654868951 021

Fazla doğum yapmış bayanlarda, menopozdan ya da güç doğumlardan sonra bayanlarda idrar kaçırma sorunu yaşanabilir.

– Dar pantolonlar, sıkı kıyafetler, gün içinde meskende taytlarla dolaşmak pelvik taban dolanımını bozar. İşeme, barsak faaliyetleri olan dışkı ve gaz çıkarma ve üreme organlarının taşınması pelvik tabana bağlıdır. Pelvik taban hasar gördüğünde yalnızca bayanda değil erkekte de prostat meseleleri, işeme zahmetleri ile ortaya çıkabilir. 

 Sigara içmek sarkmayı ve idrar kaçırmayı arttırır.  Sigara damar yapısını bozarak, varislere katkı sağlar. Deveranı bozarak sarkmaları hızlandırır. 

–  Kabız olmak idrar kaçırmaya zemin hazırlar.  Dışkılama sabah ve akşam olmak kaydıyla sistemli olmalıdır. Dışkılama zahmetleri, ıkınmak pelvik tabanı bozar. 

Jlfmd 1654868851 5863

İdrar kaçırma sorununuz varsa bir üroloji doktoru ile görüşmeniz çok kıymetlidir.

 Kollajen yapı bozuklukları idrar kaçırmaya yer hazırlar. Ailesinde varis, fıtık üzere kollajen yapı bozukluğu olanlarda bedenin taşıyıcı elemanlarının ana proteini olan kollajenin üretiminde genetik taşınan bir sorun olabilir. Bu bayanlarda şimdi hamile kalmadan rahim, vajina sarkmaları görülebilir. 

 Bacak bacak üstüne atmak pelvik tabana ziyan verir. Bilhassa öğrenciler ortasında yaygın görülen ders saatleri boyunca bacak bacak üstüne atma alışkanlığı pelvik tabanın dolanımını bozarak, kanlanmayı azaltır ve sarkmaları hızlandırır. Mesken içinde yahut ders ortalarında yer minderi biçiminde dinlenme alanlarında bağdaş kurma biçiminde bacakları birbirinden ayırarak oturmaya çalışmak pelvik taban için bacak bacak üstüne atmaktan daha sağlıklıdır. 

6Zuyy 1654868780 2375

Hastada çok kilo varsa uygun diyet ve idman programı ile zayıflaması sağlanır.

– İdrar kaçırmak, ömür kalitesini bozarak ruh sıhhatini etkileyebilen, toplumsal hayatı kısıtlayabilen bir durumdur. Önlem alarak oluşmasını engellemek, gözetici hekimliğe gönül veren bir doktor olarak en temel sorumluluğumuzdur.

 Dr. Seçil Günay Avcı
Haliç Üniversitesi Öğr. Üyesi 

İçerik
Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer? - Böbrek vücudun arka kısmında, göğüs kafesimizin hemen altında ve her1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Su İçmenin Faydaları

Su içmenin faydaları adlı yazımızda sağlığınıza doğrudan etki edecek önerilerde bulunacağız. Su günlük hayatımızda en1

2 dk. 16 Okundu
İçerik
Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Omega 3 yağ asitlerinde balık yağı miktarı yüksektir. Ancak vücudumuz bunları üretemediği için diyet kaynaklarından1

3 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.