KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi Tarihi – İstanbul’da tarihi yapı dendiğinde akla ilk gelen adreslerden bir tanesi Galata Kulesi. Heybetli mi heybetli görüntüsü ile boğazı muhteşem bir noktadan gören kule hem mimarisi hem de hakkında anlatılan hikâyeler ile birlikte son derece etkileyici. İstanbul’un tarifsiz manzarasınız en iyi yerden izlemek isteyen herkes Galata Kulesi ziyaretini gerçekleştirebilir.

1500 Yıllık Tarih

Galata Kulesi’nin ne zaman inşa edildiği sürekli olarak tartışma konusu olur. Bazı kesimler kulenin bugünkü görünüme kavuştuğu tarihi kabul ederken bazıları ilk kullanıma açıldığı tarihi baz almaktadır.

Galata Kulesi ilk olarak 528 senesinde, dönemin Bizans İmparatoru tarafından inşa edilmiştir. Ancak yapının o dönemki konumu günümüzdeki konumundan biraz daha farklıdır. Bir fener kulesi olarak denizcilere yol göstermesi amacıyla inşa edilen kulede tamamen ahşap kullanılmıştır. Bu özelliğine rağmen 7 asır boyunca ayakta durmayı başarmıştır.

Takvimler 1204 senesini gösterdiğinde Latin istilası yaşanmıştır. Haçlı Seferleri’nden dönen askerler yağma yapmaya başlamış ve kule bu dönemde zarar görmüştür. Bu zarar kulenin tamamen kullanılamaz hale gelmesine sebep olur.

1348 senesinde ise Cenevizliler kuleyi tekrardan inşa etmeye karar verirler. Yığma taş tekniği ile inşa edilen kule günümüzdeki görünümüne kavuşacaktır. Bu sebeple de birçok tarihçi Galata Kulesi’nin inşasında bu dönemi kabul eder.

Şehrin savunmasında önemli bir yere sahip olan kule 1453 senesinde İstanbul’un Fethi ile birlikte Osmanlı himayesine geçmiş ve şehir savunmasının önemli bir parçası olmaya devam etmiştir.

Manzaraya Doymaya Hazır Olun

Şehir savunmasında gözlem yapılması amacıyla kurulan bu kulenin teras kısmı çok uzun yıllar gelebilecek saldırıları gözlemlemek için kullanıldı. Fakat artık İstanbul manzarasının tadını doyasıya çıkarmak için kullanılıyor. İstanbul’u en iyi yerden izlemek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden terasa doğru yol alın.

Kulenin yüksekliğinin 69,90 metre oluşu ve konumu karşınıza muhteşem bir manzara çıkmasın sebep olacak. Manzarayı izlemek için kuleye kiminle çıkacağınıza dikkat etmeniz gerekli. Bir efsaneye göre Galata Kulesi’ne ilk kimle birlikte çıkarsanız o kişiyle evleneceksiniz. Etrafınızda Galata Kulesi’ne çıkmış olan kişilerle konuştuğunuzda bu hikâyenin ne kadar yüksek oranda etkili olduğuna inanamayacaksınız.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Kasım
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 00:00

Kış Dönemi
1 Kasım – 1 Nisan
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 20:00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 23:30
Kış Dönemi: 19:30

Kapalı Günler
Her gün açık

Adres: Galata Kulesi / Beyoğlu

Giriş Ücreti : 100 TL  Durum: AÇIK

İçerik
Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır? - Kablosuz internet ağları günümüzde oldukça büyük bir öneme1

3 dk. 27 Okundu
İçerik
Valorant Siyah Ekran Sorunu 2022

Dünya çapında 12 milyondan fazla kullanıcısı olan Valorant siyah ekran sorunu 2022 yılı itibari ile1

6 dk. 70 Okundu
İçerik
Veli Toplantısı İmza Sirküsü

Okullarda en sık gerçekleştirilen buluşmalardan birisi de veli toplantısıdır. Veli toplantısı sayesinde öğretmenler ve veliler,1

2 dk. 7 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.