KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Ay’da su bulmak için Hindistan ve Japonya güçlerini birleştiriyor

Ay Da Su Bulmak Icin Hindistan Ve Japonya Guclerini Birlestiriyor169303 0 Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) Hindistan ile birlikte Ay’ın güney kutbuna yapılacak ortak misyon için hazırladığı keşif aracında ilerlemeye kaydetmeye devam ediyor. 2019 yılında JAXA ile Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), bu ortak vazife için muahedeye varırken kısa bir mühlet evvel Hindistan, Ay’a yumuşak iniş yapan dördüncü ülke olmayı başarmıştı. Ortak misyon kapsamında JAXA, keşif aracı ile fırlatıcıyı, Hindistan ise iniş aracını sağlayacak.

Hindistan ve Japonya birlikte Ay’a gidecek

JAXA’ya nazaran vazifenin en erken 2025 yılında Japonya’nın yeni H3 roketiyle fırlatılması planlanıyor. Ajans şu anda Ay’ın yüzeyini kaplayan ince toz katmanı Ay regolitini simüle etmek üzere tasarlanmış kumda testler yapan gruplarla birlikte gezici aracın temel tasarım etabında bulunuyor. LUPEX olarak isimlendirilen proje kapsamında Ay’daki suyun ölçüsünü ve kalitesi araştırılacak. Elde edilecek bilgiler gelecekte Ay’da sürdürülebilir insan faaliyetleri oluşturmada kullanılacak.

JAXA’nın inşa edeceği yüzey aracı otonom bir biçimde üstündeki aygıtlarla su aramak üzere çalışacak. Ayrıyeten Ay yüzeyini delerek numune toplayabilecek ve bu numuneler daha sonra gezginin aletleri tarafından tahlil edilecek. Bu türlü anlatınca olay çok kolay üzere görünüyor lakin her bir adım, her bir fonksiyon kendi başına külliyen büyük bir muvaffakiyet olarak görülmeli.

Hedef, su bulmak

Ay Da Su Bulmak Icin Hindistan Ve Japonya Guclerini Birlestiriyor169303 1 LUPEX projesine öteki ajanslarda dahil olarak kendi bilimsel yüklerini Ay’a gönderecek. NASA‘nın Nötron Spektrometresi güney kutbunda yüzeyin 1 metre altında hidrojen arayacak, Avrupa Uzay Ajansı‘nın (ESA) EMS (Exospheric Mass Spectrometer) aracı ise yüzeydeki gaz basıncını ve kimyasal ayak izlerini kıymetlendirecek.

Eğer, Neden herkes Ay’ın güney kutbuna gitmek istiyor?diye soruyorsanız temasa tıklayarak ayrıntılı olarak açıkladığımız içeriğimize ulaşabilirsiniz. Lakin özetlemek gerekirse, Ay’ın güney kutbunda donmuş halde suyun var olduğu düşünülüyor. Bu bölgelerde su bulunabilirse, gelecekte Ay’daki insan faaliyetleri için bir güç kaynağı olarak kullanılabilir. Bu nedenle ülkeler agresif bir halde Ay keşiflerini sürdürüyorlar.

Hindistan bu yıl başarılı Chandrayaan-3 vazifesiyle bir unsur imza atarak güney kutbuna iniş yaptı. Rusya ise Luna-25 iniş vazifesinde başarısız oldu. Gelecek yıl NASA, astronotları Ay’ın etrafına göndermek üzere Kasım 2024’te Artemis 2’yi fırlatmayı planlıyor. Çin ise 2024 yılında Ay’ın uzak tarafından birinci örnekleri toplayıp Dünya’ya getirmeyi hedefliyor.

İçerik
Microsoft yeni Surface Laptop Go 3 ve Surface Go 4’ü duyurdu: İşte yenilikler

Microsoft bugün düzenlediği etkinliğinde Surface Laptop Go serisinin yeni üçüncü kuşak modelini ve uygun fiyatlı1

4 dk. 3 Okundu
İçerik
Web Sitesi Nasıl Kurulur? Aşamaları Nelerdir?

Akıllı telefonlar ile bilgisayarlardan sürekli olarak girilen web tasarımların perde arkasında bir kurulum süreci bulunur.1

2 dk. 4 Okundu
İçerik
iOS 17.0.2 güncellemesi tüm uyumlu iPhone’lar için yayınlandı: İşte detaylar

Eski iPhone’dan iPhone 15 modellerine geçen kullanıcıların yaşadığı veri transfer sorunu için iOS 17.0.2 güncellemesi1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.