KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Enerji için otoyollara güneş panelleri kurulmaya başlandı

Enerji Icin Otoyollara Gunes Panelleri Kurulmaya Baslandi169681 0 Kaliforniya eyaleti, güneş panelleri üzere otoyol kenarındaki yenilenebilir enerji alanlarının uygulanabilirliğini pahalandırmak üzere ulaştırma ve güç yetkililerinin bir tahlil yapmasına karar verdi. Öbür eyaletler yol kenarında yenilenebilir güç alanları kurmaya başlamışken eyalette 24.140 km uzunluğunda otoyol bulunuyor.

270 bin konuta pak güç sağlanacak

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, bir mühlet evvel eyaletin ulaşım ve güç yetkililerine otoyollar boyunca güneş panelleri, batarya depolama ve öbür yenilenebilir güç alanlarının kurulması için yeşil ışık yaktı. Yetkililerin ayrıntılı bir fizibilite çalışması yapması bekleniyor. İmzalanan ve onaylanan yeni yasa, Kaliforniya Ulaştırma Departmanı’nı, şirketlerin ve kamu kurumlarının otoyol kenarında yenilenebilir güç geliştirmeleri için açık kurallar oluşturmakla görevlendiriyor. Yasa kapsamında 2025 yılının sonuna kadar eyaletin otoyolları boyunca yer alan boş topraklar pahalandırılacak.

Enerji Icin Otoyollara Gunes Panelleri Kurulmaya Baslandi169681 1 Kaliforniya eyaletinde 24.140 km uzunluğunda yol içeren 250 otoyol bulunuyor. Ön fizibilite çalışmasına nazaran, bu yolların yanındaki boş arazi 1 GW‘lık güneş gücü üretmek için kullanılabilir ve 270.000’den fazla konuta güç sağlayabilir.

Öte yandan ABD’de yol kenarı yenilenebilir güç kaynaklarını kullanan diğer eyaletler de bulunuyor. 2008 yılında Oregon, şu anda yaklaşık 600 güneş paneline sahip olan bir güneş otoyolu projesi geliştiren birinci eyalet oldu. Eyaletin web sitesine nazaran, o tarihten bu yana 36 eyalet ve 15 ülke benzeri programlar oluşturmak için Oregon’la temasa geçti.

İçerik
Samsung’un bir sonraki kablosuz kulaklığı Galaxy Buds FE olacak: İşte görüntüleri

Samsung'un yıl sonuna kadar Galaxy Buds 3'ü piyasaya süreceğine yönelik birçok söylenti ortaya atılmıştı. Geçtiğimiz1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere vergisiz telefon düzenlemesi şartlarını açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
WhatsApp Web uygulaması değişiyor: İşte gelecek yenilikler

WhatsApp, web uygulaması için yeni küme sohbet filtresi özelliği geliştiriyor. Bu özellik kullanıcıların sohbetlerini kolay1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.