KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Enerji için otoyollara güneş panelleri kurulmaya başlandı

Enerji Icin Otoyollara Gunes Panelleri Kurulmaya Baslandi169681 0 Kaliforniya eyaleti, güneş panelleri üzere otoyol kenarındaki yenilenebilir enerji alanlarının uygulanabilirliğini pahalandırmak üzere ulaştırma ve güç yetkililerinin bir tahlil yapmasına karar verdi. Öbür eyaletler yol kenarında yenilenebilir güç alanları kurmaya başlamışken eyalette 24.140 km uzunluğunda otoyol bulunuyor.

270 bin konuta pak güç sağlanacak

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, bir mühlet evvel eyaletin ulaşım ve güç yetkililerine otoyollar boyunca güneş panelleri, batarya depolama ve öbür yenilenebilir güç alanlarının kurulması için yeşil ışık yaktı. Yetkililerin ayrıntılı bir fizibilite çalışması yapması bekleniyor. İmzalanan ve onaylanan yeni yasa, Kaliforniya Ulaştırma Departmanı’nı, şirketlerin ve kamu kurumlarının otoyol kenarında yenilenebilir güç geliştirmeleri için açık kurallar oluşturmakla görevlendiriyor. Yasa kapsamında 2025 yılının sonuna kadar eyaletin otoyolları boyunca yer alan boş topraklar pahalandırılacak.

Enerji Icin Otoyollara Gunes Panelleri Kurulmaya Baslandi169681 1 Kaliforniya eyaletinde 24.140 km uzunluğunda yol içeren 250 otoyol bulunuyor. Ön fizibilite çalışmasına nazaran, bu yolların yanındaki boş arazi 1 GW‘lık güneş gücü üretmek için kullanılabilir ve 270.000’den fazla konuta güç sağlayabilir.

Öte yandan ABD’de yol kenarı yenilenebilir güç kaynaklarını kullanan diğer eyaletler de bulunuyor. 2008 yılında Oregon, şu anda yaklaşık 600 güneş paneline sahip olan bir güneş otoyolu projesi geliştiren birinci eyalet oldu. Eyaletin web sitesine nazaran, o tarihten bu yana 36 eyalet ve 15 ülke benzeri programlar oluşturmak için Oregon’la temasa geçti.

İçerik
Xiaomi Watch 2 Pro’nun ilk görüntüleri internete düştü: İşte tasarımı

Yakında duyurulması beklenen Xiaomi Watch 2 Pro'nun yüksek kaliteli imajları ortaya çıktı. Yayınlanan görseller şirketin1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Immortals of Aveum beklentilerin altında kaldı, işten çıkarmalar başladı

Electronic Arts Originals’ın ve Ascendant Studios’un FPS tipine farklı bir bakış açısı sunmaya çalıştığı Immortals1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Türk Telekom’dan internet fiyatlarına zam!

Türk Telekom, taahhütsüz internet fiyatlarına 1 Ekim 2023 tarihinde artırım yapacağını duyuruldu. Taahhütsüz fiyatlarda yaklaşık1

2 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.