KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünyaca ünlü 70’i aşkın astronot Türkiye’ye geliyor

Dunyaca Unlu 70 I Askin Astronot Turkiye Ye Geliyor169101 0 Türkiye, Association of Space Explorers (Uzay Kaşifleri Derneği) tarafından düzenlenen Planetary Congress aktifliğine konut sahipliği yapacak. Uzay bahisli aktifliğe dünyanın dört bir yanından astronotlar katılacak. Astronotlar, uzay hakkında teknik oturumlar yapacak.

Kongre, 25-29 Eylül tarihlerinde Bursa GUHEM Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek. Cumhuriyetin 100. Yılında düzenlenecek tertibin teması, Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” kelamı olarak belirlendi.

Kongrede, Artemis II vazifesiyle Ay yörüngesine gidecek aracın pilotu Amerikalı Astronot Victor J. Glover, iki misyonda uzayda toplamda 191 gün kalmış Çinli Fei Junlong, uzayda 747 gün geçiren Rus Kozmonot Sergei Andeev, eski Kanada Genel Valisi Astronot Julie Payette dahil olmak üzere 19 ülkeden 70’in üzerinde astronot ve uzay çalışmaları konusunda öncü isimler yer alacak. Ayrıyeten “Yeni Uzay Ekonomisi” ile “Yer Yörüngesi ve Ötesinde Çalışmalar” oturumlarında da Michael Lopez Alegria, Thomas Marshburn, Fei Junlong, John D. Olivas, Anton Shkaplerov, Denis Matveyev ve Sergey Korsakov üzere dünyaca ünlü astronotlar konuşmalar yapacak.

Türk uzay yolcuları konuşma yapacak

Etkinlikte yabancı astronotların yanı sıra Türkiye’nin birinci uzay yolcuları olarak belirlenen ve Ulusal Uzay Programı kapsamında uzaya gidecek birinci Türk uzay yolcuları olmak için hazırlanan Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever, “Gelecek Projeksiyonu” oturumunda uzay meraklılarıyla buluşacak. Aktifliğin “Bilim Toplum Buluşması” oturumu fiyatsız olarak düzenlenecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, uzay meraklılarının GUHEM’de bir ortaya geleceğini belirterek şunları söyledi:

“Türkiye, 5 gün boyunca, 70’i aşkın dünyaca ünlü astronotu ağırlayacak. Dünyada ün yapmış astronot ve kozmonotların da katılacağı Planetary Congress aktifliği için Türkiye’nin seçilmesi, Ulusal Uzay Programı’nın meyvelerinin toplaması bakımından değerli. Bütün uzay meraklılarını bekliyoruz. Gençlerimizin, hayallerinin peşinden gitmeleri, geleceğin uzay yolcularının onların ortasından çıkacağını bilmeleri gerekiyor. Geleceğin Aziz Sancar’ları, ulusal teknolojinin genç neferleri ortasından yetişiyor. Biz de gençlerimize ve uzaya ilgi duyan milletimize her vakit söylediğimiz üzere sizlerle birlikteyiz, desteklerimizle her vakit yanınızdayız.”

Kongre hakkında ayrıntılar için: https://www.ase2023.org

İçerik
Samsung sitesinde hata: Galaxy FE ailesi tüm ürünleriyle ortaya çıktı

Geçtiğimiz yıllarda tanıttığı Galaxy S20 FE ile orta üst düzey pazarında bir muvaffakiyet yakalayan Güney1

1 dk. 13 Okundu
İçerik
Huawei MatePad Pro 13,2 tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

Teknoloji devi Huawei, Çin'de düzenlenen aktiflikte en yeni tableti Huawei MatePad Pro 13,2 (2023) modelini1

3 dk. 7 Okundu
İçerik
iPhone 16’dan kötü haber: Apple’ın 5G modemi üç yıl geride

Bildiğiniz üzere Apple, iPhone'lar başta olmak üzere kendi aygıtlarında Qualcomm tarafından geliştirilen hücresel modemleri kullanıyor.1

2 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.