KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Domain Analizi Nasıl Yapılır?

Domain Analizi Nasıl Yapılır? Alan adı diğer bir adıyla domain web sitelerine ait olan isimleri farklı bir deyişle ise sitelere ait olan kimlikler olarak kabul edilebilir. Domain adı almak sitenin kimlik bilgilerini oluşturmak, almak, elde etmek anlamına gelir. Site sahipleri için domain sahibi olmak bu nedenle önemli bir işlemdir. Genel olarak bakınca domain adı almak alanında yetkili olan Türkiye’de sadece Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer almaktadır. Domain adı almakta olan kısım isimin özgün ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Bundan önce alınmış ya da kullanılmış adların tekrar alınması mümkün değildir ve kurallara aykırı bir durumdur. Alınan bir adın tekrar alınması telif hakkı sorunlarına sebep olacağı için bu durum önemli bir yer taşımaktadır. Domain almadan önce analiz yapılması bu gibi sorunların yaşanmaması için alınan önemli önlemlerdendir. Domain analizi sahip olmak istediğiniz adın daha önceden kullanılıp kullanılmadığı bilgisine sahip olmanızı sağlar.

Site Analizi

Sahip olunan web sitesi için alan adı alınmak istendiği zaman yapılması gereken işlem en başta site analizi yapmak olmalıdır. Site analizi sayesinde alınmak istenilen domain adını güncel olarak kullanan birinin olup olmadığını ya da önceden kullanılmış olduğunu önceden görmüş olursunuz. Eğer domain adı özgün çıkarsa bu işlem ile birlikte rahatça istediğiniz adı alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kişi ya da kurum ayırt etmeksizin herkes site analizi yapabilir. Site analizi sayesinde sitenin arama motorlarında kullanılması gereken ve aynı zamanda sitenin adı ile birlikte kimliğini oluşturabilecek domain adlarını en uygun şekilde analiz ederek ayırt etmek mümkündür.

Site analizini fazla vakit ve güç sarf etmeden tek bir site gerçekleştirmek mümkündür. Site analizi yaparak incelemeleri tamamlamak bir sitenin başlangıcı için önemli bir başlangıç yapılmış olacaktır. Domain ve site analizleri sayesinde yapılan işlemler hem daha güvenilir hem daha garanti hem de daha doğru işlemler yapılması sağlanır. Alınana adların özgünlüğü, telif hakkı nedeniyle yaşanacak olan sıkıntıların önüne geçmek için önemli bir adım olduğu için yapılan analizler sayesinde alınan adların özgünlüğünden emin olunmuş olur.

İçerik
DonanımHaber yeni Haber Editörü arıyor!

1999 yılından beri teknoloji yayıncılığı içerikleri üreten DonanımHaber grubunun modülü olmak isteyen Haber Editörü çalışma1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Senet Nasıl Geçersiz Olur?

Senet Nasıl Geçersiz Olur? - Senedin geçerli ola bilmesi için Türk ticaret kanununda belirtilen kambiyo1

7 dk. 25 Okundu
İçerik
Hamilelikte Kramp

Hamilelikte kramp aslında doku spazmı olarak bilinmektedir. Kramp oluşumu ise dokunun kasılması ile meydana gelir1

2 dk. 21 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.