KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bu teknoloji uçaklardaki türbülansın önüne geçiyor

Bu Teknoloji Ucaklardaki Turbulansin Onune Geciyor169866 0 Ulaşım halinden bağımsız olarak herkes konforlu bir yolcuk sürecini talep eder. Örneğin hava seyahatini ele alalım; uçağın maruz kaldığı türbülans hem araca hem de yolcuya ziyan verebilir. Bunun nedenleri ekseriyetle atmosferik basınç farklılıkları, jet akımları, dağların etrafındaki hava, soğuk yahut sıcak hava cepheleri yahut gök gürültülü fırtınalar olabilir. Fakat yeni bir çalışma, bu türbülansların önüne geçme yahut tesirlerini minimuma indirmeyi amaçlıyor.

Türbülans sorunu tarihe karışabilir

Birkaç ay evvel yayınladığımız haberimizde uçakların artık daha çok türbülansa girdiğinden bahsetmiştik. Bunun gerisinde iklim değişikliği bulunurken Avusturyalı bir işletme, türbülans problemini büyük ölçüde çözecek bir sistem geliştirdiğini duyurdu. Viyana merkezli Turbulence Solutions firması, sensörler, lidar ve uçuş kontrol yazılımından oluşan bir karışımla akımları izleyerek, varsayım ederek ve yöneterek türbülansın sonuçlarını azaltmayı amaçlıyor.

Firmaya nazaran, Turbulence Cancelling olarak isimlendirilen sistem denetim yüzeyi sapmalarına karşı koyarak yolcular tarafından hissedilen türbülansı yüzde 80’den fazla azaltabiliyor. Sistem, uçağın kanatlarına takılan sensörlü iki metre uzunluğundaki çubuklardan oluşuyor. Ekipman, uçağın gövdesinin farklı kısımları boyunca hava basıncındaki küçük dalgalanmaları tespit ediyor. Şartlara bağlı olarak ise kanatlarda ince ayarlamalar yapıyor. Toplanan bilgiler, uçağın denetim yüzeylerini milisaniyeler içinde dengelemeye karar veren bir “Turbulence Suppressing Program” ile besleniyor.

Bu Teknoloji Ucaklardaki Turbulansin Onune Geciyor169866 1 Turbulence Solutions proje yöneticisi Yves Remmler yaptığı açıklamada, “Hava basıncı farklı olarak ölçüldüğünden, temel olarak hava akışının istikametini okuyabiliyoruz ve hava akışının istikametinden türbülansın ne istikamette olacağını ve türbülansın büyüklüğünü kestirim edebiliyoruz” dedi. Bununla birlikte teknolojinin kalkış ve inişten fazla uçuş için tasarlandığı belirtiliyor. Firmaya nazaran, beşerli şov uçaklarıyla yapılan uçuş testleri, yolcular tarafından hissedilen türbülans yüklerini yüzde 80’den fazla azaltmaya yardımcı olarak olumlu tesirleri şimdiden doğruladı.

Şirkete nazaran, sistemin daima ayarlamaları pilotun müdahalelerinden farklı, bu nedenle her an geçersiz kılınabiliyorlar ve olağan uçuş denetimlerine müdahale etmiyorlar. Bununla birlikte teknoloji halihazırda küçük uçaklar için uygulanabilir olsa da ticari uçaklardaki kullanım için biraz daha yol alınması gerekmekte.

Yeni bir araştırmaya nazaran, ölümcül açık hava türbülansı, iklim değiştikçe artan bir eğilime şahit oluyor. 1979’dan 2020’ye kadar, dünyanın en ağır hava rotalarından biri olan Kuzey Atlantik üzerindeki yıllık toplam şiddetli türbülans uzunluğu yüzde 55 oranında artış göstermiş durumda. Havayolu şirketleri, türbülansa bağlı olarak yılda onlarca milyon dolar ziyanı göğüslemek zorunda kalıyor.

İçerik
Vivo V29 5G’nin Star Işığı özelliği nedir? Ne işe yarar?

Vivo’nun amiral gemisi özelliklere sahip yeni akıllı telefonu Vivo V29 5G, 19.999 TL fiyatı ile1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
Cities: Skylines 2 performans açısından sıkıntılı olacak

Şehir kurma simülasyonu Cities: Skylines 2'nin geliştiricisi Colossal Order ve yayıncısı Paradox, oyunun performans külfetleri1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
TikTok’a Avrupa’dan rekor ceza: 345 milyon euro ödeyecek

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya mesken sahipliği yapan TikTok, yasaklama ve veri ihlali haberleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Artık de1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.