KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bomba iddia: Huawei’nin Kirin 9000s yongasını SMIC değil TSMC üretmiş olabilir

Huawei Nin Kirin 9000S Yongasini Smic Degil Tsmc Uretmis Olabilir169803 0 Huawei’nin Kirin 9000s yongasını çevreleyen tartışmalar ve söylentiler sona ermedi ve resmi bilgi eksikliği durumu daha da berbatlaştırıyor. Şayet Kirin 9000s hakkındaki haberlerimizi takip ettiyseniz geçtiğimiz ay, yonganın SMIC tarafından 7nm (N+2) süreç düzeyinde üretildiğine yönelik bilgileri hatırlıyorsunuzdur. Bu esasen kendi başına epeyce ilgi cazip bir gelişme olarak bir yana dursun, yeni bir gelişme ise spekülasyon kazanını düzgünce bulanıklaştırıyor. Çünkü tez edilenlere nazaran Kirin 9000s, SMIC tarafından değil TSMC tarafından üretilmiş bir yonga olabilir.

Kirin 9000s gizemi

RGcloudS tarafından ortaya atılan argümana nazaran Kirin 9000s, aslında 3 yıl evvel, TSMC’nin 5nm süreci kullanılarak üretilen Kirin 9000’den diğeri değil. Bu tezleri desteklemek için ise Mate 60 Pro’nun iç donanımından bir manzara paylaşıldı. Bu imajda Kirin 9000s’in üzerinde 2035 tarih damgası bulunuyor ve bu da kelam konusu çipin 2020’nin 35. haftasında, yani 24 Ağustos – 30 Ağustos 2020 tarihleri ortasında üretildiğini gösteriyor.

Kaynak ayrıyeten ABD’nin Huawei’ye uyguladığı kısıtlamaların ardındaki siyasetlere da değiniyor. Çinli şirketin muhtemelen ticaret yasağını öngördüğünü ve milyonlarca Kirin 9000E ve 9000 çipi stokladığını belirtiyor. Bilmeyenler için ABD, çip üretiminde ABD teknolojisini kullanan dökümhanelerin lisanssız olarak Huawei’ye son teknoloji silikon göndermesini engellemek için ihracat kurallarını genişletmişti. Sonuç olarak, 5G teknolojisi ABD şirketleri tarafından patentlendiği için son birkaç amiral gemisi Huawei serisinde sırf 4G yonga setleri kullanıldı. Lakin Kirin 9000s ile bu durum değişti çünkü şirket yonganın içerisine 5G modem eklemiş durumda.

Öte yandan bu tez daha fazla soruyu gündeme getiriyor. Görünüşe nazaran Kirin 9000s’i çevreleyen gizem, en azından yakın gelecekte çözülecek üzere değil. Başka olarak, söylentiler Huawei’nin bu yılın sonuna kadar öbür bir Kirin çipini piyasaya sürmeye hazır olduğunu gösteriyor.

İçerik
Turkcell’in yeni CEO’su belli oldu: Dr. Ali Taha Koç

Bildiğiniz üzere 11 Eylül’de 2019'da Turkcell CEO'su olarak atanan Murat Erkan'ın misyonu yakın vakitte sonlandı.1

1 dk. 9 Okundu
İçerik
Gmail’in emojilerle tepki verme özelliğinden yeni kareler paylaşıldı

Geçtiğimiz günlerde Google'ın, Gmail uygulamasını biraz daha iletileşme uygulaması üzere hissettirecek emojilerle reaksiyon verme özelliği geliştirdiği ortaya1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Haftaya A101 marketlerde akıllı televizyonlar, depolama ürünleri ve elektrikli moped var

Haftaya A101 perakende besin marketlerinde akıllı televizyonlardan akıllı telefonlara, depolama eserlerinden elektrikli mutfak eserlerine ve1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.