KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bilim insanları Ay’ın içinde ne olduğunu doğruladı

Bilim Insanlari Ay In Icinde Ne Oldugunu Dogruladi169459 0 Mayıs ayında yayınlanan kapsamlı bir araştırma, Ay‘ın iç çekirdeğinin aslında demire benzer bir yoğunluğa sahip katı bir top olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar bu bulgunun, Ay’ın iç kalbinin katı mı yoksa erimiş mi olduğuna dair uzun müddettir devam eden tartışmaların çözülmesine yardımcı olacağını ve Ay’ın ve hasebiyle Güneş sisteminin tarihinin daha hakikat bir formda anlaşılmasına yol açacağını umuyor.

Güneş sistemindeki objelerin iç bileşiminin araştırılması en tesirli biçimde sismik bilgilerle gerçekleştiriliyor. Zelzeleler tarafından üretilen akustik dalgaların bir gezegen ya da ayın içindeki gereçten geçme ve yansıma biçimi, bilim insanlarının objenin iç kısmının detaylı bir haritasını oluşturmasına yardımcı olabiliyor.

Ay’ın iç yapısı detaylandı

Apollo misyonu tarafından toplanan Ay sismik datalarına sahibiz lakin bu dataların çözünürlüğü iç çekirdeğin durumunu hakikat bir biçimde belirlemek için çok düşük. Akışkan bir dış çekirdek olduğunu biliyoruz ama bunun neleri kapsadığı tartışma konusu olmaya devam ediyor. Hem katı iç çekirdek hem de büsbütün akışkan çekirdek modelleri Apollo datalarıyla eşit derecede âlâ çalışıyor.

Bilim Insanlari Ay In Icinde Ne Oldugunu Dogruladi169459 1 Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi‘nden astronom Arthur Briaud liderliğindeki grup, bunu kesin olarak anlamak için uzay misyonlarından ve Ay Lazer Ölçüm deneylerinden bilgi toplayarak çeşitli Ay özelliklerinin bir profilini çıkardılar. Bunlar ortasında Dünya ile olan yerçekimi etkileşiminden kaynaklanan deformasyon derecesi, Dünya’ya olan uzaklığındaki değişim ve yoğunluğu yer alıyor. Daha sonra, gözlemsel bilgilerle en yakın eşleşmeyi bulmak için çeşitli çekirdek çeşitleriyle modellemeler yapıldı.

Araştırma takımı, Ay’ın çekirdeğininDünya’nınkine çok benzediğini, dışta akışkan bir katman ve içte katı bir çekirdek olduğunu buldu. Modellemelerine nazaran, dış çekirdeğin yarıçapı yaklaşık 362 kilometre, iç çekirdeğin yarıçapı ise yaklaşık 258 kilometre. Bu da Ay’ın tüm yarıçapının yaklaşık yüzde 15’ine denk geliyor. Takımın bulduğu iç çekirdeğin yoğunluğu da metreküp başına yaklaşık 7,822 kilogram. Bu da demirin yoğunluğuna çok yakın.

Briaud ve takımı, elde ettikleri sonuçların daha evvelki bulguları doğruladığını ve Dünya gibisi bir Ay çekirdeği için epeyce güçlü bir ispat oluşturduğunu söylüyor. İnsanlığın nispeten kısa bir mühlet içinde Ay’a dönme planları göz önüne alındığında, tahminen de bu bulguların sismik olarak doğrulanması için uzun mühlet beklememiz gerekmeyecek.

İçerik
Intel, yüksek hacimli EUV üretimiyle liderliği tekrardan ele geçirebilir

Yapay zekanın ağır bilgi süreç ihtiyaçları, her bir çipte daha fazla bilgi süreç öğesi yoğunluğu1

2 dk. 4 Okundu
İçerik
2024, Microsoft sayesinde AMD için büyük bir yıl olacak

Yapay zekanın yükselişinden şimdiye kadar en düzgün faydalanan şirket elbet Nvidia oldu. Pahasını 1 trilyon1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Apple’ın yeni sistemi: iPhone’lar kutusu açılmadan mağazada güncellenecek

iPhone 15 ve 15 Pro modelleri, şimdi kullanıcılara ulaşmadan Apple, iOS 17.0.1 güncellemesini yayınlamış ve1

1 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.