KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bilim insanları Ay’ın içinde ne olduğunu doğruladı

Bilim Insanlari Ay In Icinde Ne Oldugunu Kesfetti169459 0 Mayıs ayında yayınlanan kapsamlı bir araştırma, Ay‘ın iç çekirdeğinin aslında demire benzer bir yoğunluğa sahip katı bir top olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar bu bulgunun, Ay’ın iç kalbinin katı mı yoksa erimiş mi olduğuna dair uzun müddettir devam eden tartışmaların çözülmesine yardımcı olacağını ve Ay’ın ve hasebiyle Güneş sisteminin tarihinin daha gerçek bir halde anlaşılmasına yol açacağını umuyor.

Güneş sistemindeki objelerin iç bileşiminin araştırılması en tesirli biçimde sismik bilgilerle gerçekleştiriliyor. Zelzeleler tarafından üretilen akustik dalgaların bir gezegen ya da ayın içindeki gereçten geçme ve yansıma biçimi, bilim insanlarının objenin iç kısmının detaylı bir haritasını oluşturmasına yardımcı olabiliyor.

Ay’ın iç yapısı detaylandı

Apollo misyonu tarafından toplanan Ay sismik datalarına sahibiz fakat bu bilgilerin çözünürlüğü iç çekirdeğin durumunu hakikat bir halde belirlemek için çok düşük. Akışkan bir dış çekirdek olduğunu biliyoruz lakin bunun neleri kapsadığı tartışma konusu olmaya devam ediyor. Hem katı iç çekirdek hem de büsbütün akışkan çekirdek modelleri Apollo bilgileriyle eşit derecede âlâ çalışıyor.

Bilim Insanlari Ay In Icinde Ne Oldugunu Kesfetti169459 1 Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi‘nden astronom Arthur Briaud liderliğindeki takım, bunu kesin olarak anlamak için uzay misyonlarından ve Ay Lazer Ölçüm deneylerinden bilgi toplayarak çeşitli Ay özelliklerinin bir profilini çıkardılar. Bunlar ortasında Dünya ile olan yerçekimi etkileşiminden kaynaklanan deformasyon derecesi, Dünya’ya olan uzaklığındaki değişim ve yoğunluğu yer alıyor. Daha sonra, gözlemsel bilgilerle en yakın eşleşmeyi bulmak için çeşitli çekirdek cinsleriyle modellemeler yapıldı.

Araştırma takımı, Ay’ın çekirdeğininDünya’nınkine çok benzediğini, dışta akışkan bir katman ve içte katı bir çekirdek olduğunu buldu. Modellemelerine nazaran, dış çekirdeğin yarıçapı yaklaşık 362 kilometre, iç çekirdeğin yarıçapı ise yaklaşık 258 kilometre. Bu da Ay’ın tüm yarıçapının yaklaşık yüzde 15’ine denk geliyor. Grubun bulduğu iç çekirdeğin yoğunluğu da metreküp başına yaklaşık 7,822 kilogram. Bu da demirin yoğunluğuna çok yakın.

Briaud ve grubu, elde ettikleri sonuçların daha evvelki bulguları doğruladığını ve Dünya gibisi bir Ay çekirdeği için epeyce güçlü bir delil oluşturduğunu söylüyor. İnsanlığın nispeten kısa bir mühlet içinde Ay’a dönme planları göz önüne alındığında, tahminen de bu bulguların sismik olarak doğrulanması için uzun müddet beklememiz gerekmeyecek.

İçerik
Microsoft, 28 yıllık Windows programını sonlandırıyor

Microsoft, Windows 95 çıktığından beri Windows işletim sistemlerinde otomatik olarak yüklü gelen WordPad’i sonlandırıyor. RTF,1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
AMD, Zen 4c tabanlı EPYC 8004 serisi işlemcilerini ve yeni soketini duyurdu

AMD EPYC Genoa, Genoa-X, Bergamo ve Sienna'nın ortak bir özelliği var: AMD Zen 4 mimarisinden1

5 dk. 3 Okundu
İçerik
iPhone 16 işlemcisi hakkında ilk bilgiler geldi: Apple, farklı bir yol izleyecek!

Apple, iPhone 15 serisinin aksine iPhone 16 modellerinin hepsinde (iPhone 16, 16 Plus, 16 Pro1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.