KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor

İçindekiler

Bilgisayarınız açık iken çoğu kez başınıza gelen ve “ bilgisayar siyah ekranda kalıyor ” şikayetleri ile ilgili merak edilen konulara bu yazımızda değineceğiz.

Bu konuya başlamadan önce bazı merak edilen diğer konulara yer verelim. Bilgisayar ile ilgili merak edilen tüm konular aşağıdaki gibidir;

 • Windows 10 Siyah Ekran Hatası Nedir?
 • Windows 10 Siyah Ekran Hatası Neden Olur?
 • Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu konuların dışında ise Sık sorulan soruların da ne olduğunu açıklayacağız. Bilgisayar ekranı sorunları ile ilgili en çok sorulan sorular;

 • Bilgisayar açılırken neden siyah ekranda kalıyor?
 • Bilgisayar siyah ekranda kalıyor ne yapmalıyım?
 • Ekran siyah oldu nasıl düzelir?
 • Siyah ekran ne anlama gelir?

Bir sistem hatası oluştuğunda görüntülenen yaygın bir Windows hata ekranı olan Mavi Ekran hatasını (BSOD) duymuşsunuzdur. Ancak BSOD’deki hata, her zaman mavi değildir. Bazen bu hata siyah ekranda meydana gelir. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor diyen herkesin dikkatle okuması gereken bir konudur.

Siyah ekran, bir hata mesajı göstermediği için çözülmesi daha zor olabilir. Genellikle hareketli bir fare işaretçisine sahip siyah bir ekrandır, ancak başka Windows özellikleri yoktur.

Windows 10 Siyah Ekran Hatası Nedir?

Siyah ekran, çoğu insanın bilgisayarında sıklıkla gördüğü problemlerdendir. Bu hatayı aldığınızda ekranın siyah olduğunu görürsünüz ve Windows’a ait herhangi bir menüye ulaşamazsınız, ayrıca fonksiyon tuşları ile herhangi işlem yapılamaz. Bazı bilgisayarlarda ikinci bir kullanıcı belirlemişseniz, sistem kullanıcı seçip işlem yapmanıza izin verse de daha fazla ilerlemenize engel olan o siyah ekran problemi yine benzer şekilde karşınıza çıkabilir. Moral bozucu olan bu durumun birkaç sebebi bulunmaktadır. Bu yazıda siyah ekran probleminin nasıl çözülebileceğini adım adım anlatıyoruz. Ancak öncesinde Windows 10 siyah ekran hatası neden olur? Sorusuna cevap verelim.

Windows 10 Siyah Ekran Hatası Neden Olur?

Çeşitli sorunlar, Siyah Ekran hatasına neden olabilir. Bu kılavuzda size en yaygın nedenlere yönelik çözümler sunacağız:

 • Eksik Windows 10 yüklemesi
 • Windows güncelleme
 • Yazılım ve sürücü hataları
 • Ekran sorunları
 • Aşırı ısınma
 • Güç kaynağı sorunları

Yukarıdakilerin tümü, bir Windows bilgisayarının siyah ekranda takılmasına neden olabilir. Herhangi bir Windows 10 bilgisayarı bu sorundan muzdarip olabilir – masaüstü veya dizüstü bilgisayar. Bir Microsoft Surface Pro bile siyah ekran hatası verebilmektedir. Neyse ki, neredeyse tüm bu sorular çözülebilir sorunlardır.

Windows 10’u yüklüyorsanız, ister önceki bir sürümden ister biçimlendirilmiş bir sabit sürücüye güncelleyin, bu hatalar oluşabilir. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor diyenlerden iseniz, aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilecek Windows 10 siyah ekran hatasının olduğunu bilin:

 • Kurulum devam ediyor: Bu durumda, sabit sürücü LED’inin yanıp söndüğünü kontrol edin. Kurulum muhtemelen hala çalışıyor, ancak bilgisayarın yaşı nedeniyle yavaş olabilir. Windows 10, çoğu durumda birkaç saat içinde kurulmalıdır.
 • Kurulum takıldı: Bu olduysa ve HDD etkinliği yoksa, güç düğmesini beş saniye basılı tutarak bilgisayarı kapatın. Hayati olmayan tüm çevre birimlerinin bağlantısını kesin ve ardından tekrar açın. Kurulum yeniden başlatılmalıdır; değilse ve eski bir Windows sürümünden güncelleme yapıyorsanız, medya oluşturma aracıyla yüklemeyi deneyin.
 • Bir aygıt sürücüsü başarısız oldu: Bu durumda bilgisayarı Güvenli Modda yeniden başlatın. Bununla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki “Güvenli Modda Siyah ekran hataları düzeltme denenebilir.

Windows 10’u yüklemek ve bir Siyah ekran hatası Ekranına basmak, sizi ısrar etmekten vazgeçirebilir. Durum buysa ve eski donanım kullanıyorsanız, ücretsiz bir alternatif işletim sistemi düşünün. Windows 10 sistemlerinde, siyah ekran hatası, tamamlanmamış bir Windows Güncellemesi neden olabilir. Genelde olan şey, sistemin güncellemenin bir parçası olarak yeniden başlatılması ve size bir giriş ekranı sunulmasıdır. Ancak şifrenizi girdikten sonra Windows 10 PC’niz giriş yaptıktan sonra siyah ekranda kalıyor.

Fare duyarlıdır; bazı masaüstü simgeleri görebilirsiniz; görev çubuğu yok. Kısacası, Windows 10 siyah bir ekranla takılıyor. Bu sorunu çözmek için, bilgisayarı kapatmak için PC veya dizüstü bilgisayarınızın güç düğmesini basılı tutmanız yeterlidir. Soğuk başlatma, sistemin düzgün şekilde açılmasına neden olmalıdır. Değilse, Windows 10’un nasıl kurtarılacağına ilişkin ipuçlarımıza bakın.

Siyah ekran hatasına genellikle bir yazılım arızası neden olur. Bu, en sık, tüm ekranınızı kaplayan bir programla uğraşırken ortaya çıkar. Tipik suçlular, tam ekran modunda çalışan PC oyunları veya medya oynatıcılardır.

Bu durumlarda, bilgisayar aksi takdirde iyi çalışıyor gibi görünmelidir. Teşhisin yeniden üretilmesi kolay olmalıdır. Bir oyun veya medya oynatıcı için programı başlatmanız ve tam ekran modunda görüntülemeniz yeterlidir. Ancak sorunu çözmek zor olabilir; hata yazılımdaysa, çözüm olmayabilir. Programı farklı bir çözünürlükte çalıştırarak düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor, sorununun önemli çözümlerinden biridir.

Ayrıca, yazılımı yönetici olarak çalıştırmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, yazılımı güncelleme zamanı gelmiş olabilir. Bu mümkün değilse, o uygulama için daha eski bir Windows sürümüne dönmeniz gerekebilir. Bir sanal makineye sahipseniz veya önceki bir Windows işletim sistemine sahipseniz farklı bir bilgisayar kullanın.

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Çok endişelenmeden video bağlantınızı kontrol edin. DVI, HDMI veya DisplayPort kablonuzun her iki ucunun da sıkıca oturduğundan ve kablonun hasarsız olduğundan emin olun. Monitörünüzü yeni mi yükselttiniz? Öyleyse, bağlantınızın çözünürlüğü kaldırabileceğinden emin olun. DVI ve HDMI’nın bazı sürümleri 1080p’nin üzerindeki çözünürlükleri kaldıramaz.

Bu kolay çözümler işe yaramazsa, büyük olasılıkla video bağdaştırıcısı sorunlarıyla uğraşıyorsunuzdur. Ayrı bir video kartınız varsa, kartınızı çıkarmayı ve anakartınızın tümleşik videosuna geçmeyi deneyin. Monitörünüz çalışıyor mu? O zaman sorun ekran kartında. Mevcut en son sürücü sürümüne güncellemeyi deneyin veya yakın zamanda yaptıysanız eski bir sürücüye geri dönün. Ayrıca ekran kartında, bozuk bir soğutma fanı veya yanmış elektronikler gibi bariz kusur belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Bununla birlikte, monitör entegre grafiklere bağlandığında çalışmıyorsa, bir monitör sorununuz olabilir. Başka bir bilgisayara bağlayarak kontrol edin. Monitör başka bir bilgisayarda çalışıyor ancak sizinkiyle çalışmıyorsa, muhtemelen başka bir yerde video kartının çalışma yeteneğini etkileyen bir donanım hatasına bakıyorsunuzdur. Windows siyah ekran hatanız anakarttan, güç kaynağından veya sabit sürücüden kaynaklanıyor olabilir.

Tüm bilgisayarlar ısı üretir. Sistemin çalışmaya devam etmesi için bu ısının uzaklaştırılması gerekir; yüksek sıcaklıklar bileşenlerin kilitlenmesine ve hasar görmesine neden olabilir. Neyse ki, bilgisayarlar bu gerçekleşmeden önce kapanacak şekilde üretilmiştir.

Aşırı ısınma genellikle özelliksiz siyah bir bilgisayar ekranına neden olur ve bunun ardından yeniden başlatma gelebilir veya gelmeyebilir. Çoğu durumda, aşırı ısınmaya video kartı veya işlemci neden olur. Belirtildiği gibi, bilgisayar çalışıyor gibi göründüğünde (fanlar açık, sabit sürücü ışığı etkin, vb.) siyah bir ekran alırsanız video kartından şüphelenmelisiniz. İşlemci aşırı ısınırsa, siyah ekran genellikle bilgisayarın yeniden başlatılmasını veya otomatik olarak kapanmasını ister. Aşırı ısınma, genellikle bilgisayarınızı açarak ve örümcek ağlarını temizleyerek çözülebilir. Bariz tozu emmek için bir vakum kullanın (tabii ki dahili kablolardan kaçınarak). Bir kutu basınçlı hava, inatçı kirleri çıkarabilir. Ayrıca, tüm fanların hala çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve çalışmayanları değiştirin. Bu adımlardan sonra sorun devam ederse, arızalı bir soğutucunuz veya arızalı bir ekran kartınız ve/veya işlemciniz olabilir. Bu, bilgisayar siyah ekranda kalıyor merakınızı giderecek çözümlerdendir.

Siyah Ekran Ölümüne neden olan donanım ve sürücü sorunları Güvenli Mod aracılığıyla onarılabilir. Bilgisayarınız siyah bir ekranla takılıyorsa:

 • Bilgisayarı yeniden başlat
 • Bilgisayarı Güvenli Modda başlatmak için F8 veya Shift ve F8 tuşlarını basılı tutun

Bu şekilde Güvenli Mod’a ulaşılamıyor mu? Windows açılış ekranı sırasında bilgisayarı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Üçüncü denemede, sistem otomatik olarak Güvenli Modda açılacaktır. Güvenli Mod çalışırken:

Gelişmiş seçenekler’i ve  ardından Sorun Gider’i tıklayın

Buradan Gelişmiş seçenekler > Başlangıç ​​Ayarları > Yeniden Başlat’a gidin

Windows 10 Başlangıç ​​ayarları

 1. seçeneği seçin, Güvenli Modu Etkinleştir

Windows Güvenli Modun başlamasını bekleyin

Önyüklendikten sonra Windows + X tuşlarına basın

Hızlı Bağlantı menüsünde Aygıt Yöneticisi’ni seçin

Görüntü bağdaştırıcılarını genişletin , ardından sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak’ı seçin.

Windows 10 yüklemesini yeniden başlatmak için bilgisayarı yeniden başlatın

Başarılı olursa, en son aygıt sürücülerini indirmek ve Ölümün Kara Ekranı sorununu çözmek için bir Windows Güncellemesi çalıştırın. Arızalı bir güç kaynağı birimi (PSU), bilgisayarınızın siyah bir ekranla takılmasına neden olabilir. Ancak PSU’nun neden olduğu Siyah ekran hatası Ekranını nasıl düzeltebilirsiniz?

Sonuçta, PSU sorunlarını teşhis etmek zor olabilir. Sorunu genellikle bir eleme süreciyle bulursunuz, ancak bu zaman alabilir. Diğer donanımları zaten kontrol ettiyseniz ve hiçbir bileşen aşırı ısınmıyorsa, güç kaynağı büyük olasılıkla suçludur. Bu sorun, bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorununun çözüm noktası olabilir.

Bazı durumlarda, PSU hatalı bile olmayabilir. Güç tüketen yeni video kartlarına veya işlemcilere yapılan yükseltmeler güç kaynağını etkileyebilir. Kısacası, bilgisayarınız yeterli güç almıyor. Sadece PSU’yu değiştirerek emin olabilirsiniz. Bu son çare olduğundan, önce diğer çözümler üzerinde çalışın.

Ölümün Kara Ekranına genellikle bir yazılım arızası (veya Windows Güncellemesi) neden olur, ancak çoğu zaman onarılabilir. Rastgele görünen siyah ekranlar, genellikle daha ciddi bir donanım sorununun sonucudur. Bu, bileşenlerin onarılmasını veya değiştirilmesini gerektirecektir. Durum ne olursa olsun, neredeyse her zaman bir çözüm vardır.

Şimdi bu sorunun nasıl çözüleceğini öğrendiğimize göre haydi sık sorulan sorulara bakalım.

Bilgisayar Açılırken Neden Siyah Ekranda Kalıyor?

Bunun çok farklı sebepleri olabilir, sistem açık durumda iken elektrik bile gitmiş olabilir. Ya da bir sistem dosyası silinmiş olabilir. Bunun çözümü için bilgisayarı kapanmaya zorlamak için makinenizdeki güç düğmesini 10 saniye basılı tutun. Gerekli olmayan her şeyi (klavyeniz, fareniz ve ana ekranınız dışındaki her şey) çıkarın ve makinenizi yeniden başlatmayı deneyin ve yükleme işlemini yeniden başlatın. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, Windows’u önyüklenebilir bir USB sürücüsünden yüklemeyi deneyin.

Aptalca gelebilir, ancak en belirgin çözüm genellikle doğru olandır. Bilgisayarınız ve monitörünüz arasındaki bağlantıları ve monitörünüzün güç kablosunu kontrol ettiğinizden emin olun. Güç kaynağına bağladığınızda monitörünüz bekleme ışığı göstermiyorsa, güç kablosunda ve hatta monitörün kendisinde bir sorun olabilir.  Bekleme güç ışığı alıyorsanız ancak makinenizden sinyal alamıyorsanız, başka bir bağlantı veya başka bir kablo kullanmayı deneyin. Son olarak, Windows 10’un ekranınızı algılamaması da mümkün olabilir. Ekranınızı zorla uyandıracak Windows tuşu + Ctrl + Shift + B tuşlarına basmak için klavyenizi kullanın.

Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor Ne Yapmalıyım?

Her şeyi denediğinizi sandınız ve halen bilgisayarın düzelmediğini gördünüz. Peki ne yapmalı? Bilgisayar siyah ekranda kalıyor merakının temel sebebi budur.

1. Tüm Otomatik Uygulamaları Devre Dışı Bırakın

Oturum açtıktan sonra siyah bir ekran görürseniz, masaüstünüzü ve simgelerinizi yüklemeye çalışırken Windows işletim sisteminizi etkileyen bir şey vardır. Genellikle, otomatik olarak yüklenen bir uygulamadır. Devre dışı bırakmak için Ctrl + Alt + Delete düğmelerine aynı anda basın ve Görev Yöneticisi’ni seçin. Siyah ekran Görev Yöneticisi’ne gitmenizi engelliyorsa, Güvenli Mod’da nasıl önyükleme yapılacağına ilişkin yukarıdaki tavsiyeleri izleyin. Görev Yöneticisi’nde Başlangıç’a gidin ve her öğeyi devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve her şeyin normal şekilde çalıştığını kontrol edin.

Görev Yöneticisi’ni kullanarak başlangıç ​​öğelerini devre dışı bırakınDüzenli bilgisayar bakımının bir parçası olarak Görev Yöneticisini kontrol edin. Kaynak tüketen uygulamaları başlangıçta devre dışı bırakmak , bilgisayarınızın açılış süresini hızlandırmanın ve siyah ekran ölümünü önlemenin kolay bir yoludur .

2. explorer.exe’yi Başlatın

Explorer.exe (Windows Gezgini) programı , masaüstünüzün ve simgelerin yüklenmesinden sorumludur. Bu program yüklenmiyorsa, Windows Gezgini oturum açtıktan sonra olması gerektiği gibi otomatik olarak çalışmıyor ve tek göreceğiniz, kayan imleçli siyah bir ekran.

Bunu nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Önce klavyenizdeki Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi’ni seçin (veya doğrudan başlatmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın). Görev Yöneticisi’nde Dosya öğesini tıklayın ve Yeni görevi çalıştır öğesini seçin . explorer.exe yazın ve Tamam’ı tıklayın. Desktop’ı başlatmak için Explorer.exe’yi çalıştırmaMasaüstünüz şimdi yeniden görünmelidir.

Windows Masaüstü tekrar geri döndü.Windows Gezgini neden olması gerektiği gibi yüklenmiyor? Bunu düzeltmek için , Windows işletim sisteminin kalbi olan Windows Kayıt Defterini düzenlemeniz gerekir. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce , PC’nizin veya sistem geri yükleme noktanızın bir yedeğini oluşturun . ( Windows PC’nizdeki bozuk kayıt defteri öğelerini temizlemek ve onarmak için özel bir kayıt defteri temizleme aracı da kullanabilirsiniz.) Windows Gezgini’nin Windows Kayıt Defteri aracılığıyla başlatılmasının nasıl düzeltileceği aşağıda açıklanmıştır:

İlk önce Windows tuşunu basılı tutun ve R tuşuna basın. Çalıştır kutusuna regedit yazın. Enter’a basın. Kayıt defterini düzenlemek için regedit’i açma

ardından, aşağıdaki klasöre (anahtarlar da denir) gidin: HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows NT > CurrentVersion > Winlogon .

Ekranın sağ tarafında, Kabuk öğesine çift tıklayın . Değer verisi bölümünün explorer.exe dosyasını okuduğunu kontrol edin . Bu alan boşsa veya başka bir şey varsa, explorer.exe girin.

Değer verisi bölümünde başka bir şey yazılmışsa, bu bir virüs, kötü amaçlı yazılım veya başka bir olası istenmeyen program olabilir. Öğrenmek için, programın adını Google’da bulun ve biraz araştırma yapın. Aramanız herhangi bir bilgi vermese bile, hemen bir virüs taraması yapmalısınız. Tüm bunları yaptıktan sonra bilgisayar siyah ekranda kalıyor diyorsanız, diğer maddeye geçelim.

3. Yeni Bir Grafik Sürücüsü Yükleyin

Bilgisayar ekranınız rastgele boş görünüyorsa, siyah ekranın nedeni grafik sürücünüz olabilir. Grafik kartınızın düzgün çalışması için tüm AMD, Intel ve NVIDIA sürücülerini düzenli olarak güncellediğinizden emin olun. Grafik sürücülerinizi nasıl güncelleyeceğinize ilişkin ayrıntılı talimatlarımıza ve GPU performansını izleme kılavuzumuza göz atın.

4. Ekranlar Arasında Geçiş Yapın

Bilgisayarınız birden fazla monitöre veya hatta bir VR kulaklığına (Windows’un monitör olarak tanımladığı) bağlıysa, yanlışlıkla yanlış düğmeye basabilir ve çıktınızı kapalı bir ekrana geçirebilirsiniz. Boş bir ekran gördüğünüzde klavyenizdeki Windows tuşunu basılı tutun ve P tuşuna basın. Bu size olası görüntüleme modlarını gösterir ve geçiş yapmanızı sağlar.

Umarım bu kılavuz siyah ekran sorunlarınızı çözmenize yardımcı olmuştur. Her şey başarısız olursa, sorun büyük olasılıkla daha ciddi veya düzeltmenin ötesinde olduğundan, Windows’u sıfırdan yeniden yüklemeniz gerekebilir. Aksi takdirde, siyah ölüm ekranı gibi sorunları önlemeye yardımcı olmak için sisteminizi haftalık olarak koruyarak güncel tutun.

Makinenizi temiz, optimize edilmiş ve olabildiğince sorunsuz çalışır durumda tutmak için AVG TuneUp for PC’yi kullanın . AVG TuneUp’ın Otomatik Bakım özelliği makinenizi haftalık olarak ayarlarken Uyku Modu özelliği gereksiz uygulamaları devre dışı bırakır. Ve yerleşik Software Uninstaller, sisteminizi önyüklenemez hale getirebilecek uygulamalardan kurtulur. AVG TuneUp’ı bugün deneyin ve Windows siyah ekran sorunlarına elveda deyin.

Ekran Siyah Oldu Nasıl Düzelir?

Bu tür ekran hatalarının nasıl düzeleceğini yukarıda ifade ettiğimiz gibi, her şekilde bilgisayarın yeniden başlatılması gerekir. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor ile aynı özelliklerde olan bu sorunun çözümü için yukarıda açıklamalar yapılmıştır.

Siyah Ekran Ne Anlama Gelir?

Siyah ekranın birçok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında sistemsel sorunlar vardır. Siyah ekran hatası yazılımsal hatalardan kaynaklanabilir.

Daha çok teknoloji bilgileri için sitemizi mutlaka ziyaret etmeye devam edin.

İçerik
Karpuz Kilo Yapar mı?

Karpuz Kilo Yapar mı? - Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz, sulu yapısı ile sıcak1

3 dk. 25 Okundu
İçerik
Garanti Şube Kodu Nerede Yazar

Garanti Şube Kodu Nerede Yazar - Kartınızın şube kodunu öğrenebilmenizin iki yolu bulunuyor. Birincisi internet1

2 dk. 50 Okundu
İçerik
Senet Nasıl Geçersiz Olur?

Senet Nasıl Geçersiz Olur? - Senedin geçerli ola bilmesi için Türk ticaret kanununda belirtilen kambiyo1

7 dk. 25 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.