KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Beş temel tat duyumuza bir yenisi daha ekleniyor: Amonyum klorür

Bes Temel Tat Duyumuza Bir Yenisi Daha Ekleniyor Amonyum Klorur169551 0 Tat, yutulan kimyasallar lisan ve damakta bulunan özel tat reseptör hücreleri (TRC’ler) ile etkileşime girdiğinde ortaya çıkar. Farklı TRC’ler tatlı, tuzlu, acı, ekşi, umami isimli beş temel tadın her birine cevap verir ve hudut sisteminin yenen şeyin acı, tatlı, umami, ekşi, tuzlu yahut beşinin bir karışımı olarak algılanıp algılanmadığını belirlemesine yardımcı olur. Fakat ortaya çıkan yeni bir rapor, altıncı bir tat reseptörü olabileceğini ortaya çıkardı.

İşte yeni keşfedilen altıncı temel tat: Amonyum klorür

Umami, 1908’de tanımlandıktan sonra 1990’da farklı bir tat olarak kabul edilmişti. Artık, USC Dornsife Edebiyat, Sanat ve Bilim Koleji’nden araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırma, altıncı temel tat olan amonyum klorürün kanıtını buldu. 

Mevcut çalışmada araştırmacılar, ekşi TRC’lerin ve OTOP1’in lisanın amonyum klorürü algılama yeteneğine olan katkısını test etmek için yola çıktılar. Otop1 genini laboratuvarda yetiştirilen insan hücrelerine yerleştirdiler ve kimilerini asit yahut amonyum klorüre maruz bıraktılar. Amonyum klorürün OTOP1 reseptörünü asit kadar tesirli bir biçimde aktive ettiğini buldular. Fareler üzerinde yapılan testler, Otop1 genine sahip olanların amonyum klorürden kaçındığını, geni devre dışı bırakılanların ise bunu yapmadığını doğruladı.

Araştırmanın sorumlu muharriri Emily Liman araştırma hakkında “Amonyum biraz zehirlidir. Yani, onu tespit etmek için tat düzeneklerini geliştirdiğimiz mantıklı.” ifadelerine yer verdi. Deney sonucunda ise bu bulgulara dayanarak araştırmacılar, amonyum klorürü tatma yeteneğinin organizmaların ziyanlı hususlardan kaçınmasına yardımcı olmak için evrimleşmiş olabileceğini öne sürdü.

İçerik
Artık daha akıllı: Karşınızda Xiaomi Watch 2 Pro ve fiyatı

Xiaomi, yeni Xiaomi 13T ve 13T Pro'nun yanı sıra yeni Watch 2 Pro'yu da tanıttı.1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro’nun 5G performansı ortaya çıktı: İşte ilk hız testi sonuçları

Yeni iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max, Amerika’da 5G sürat testine tabi tutuldu. SpeedSmart1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Haftaya A101 marketlerde akıllı televizyonlar var

Haftaya A101 perakende besin marketlerinde akıllı televizyonlardan akıllı telefonlara, kablosuz kulaklıklardan depolama eserlerine ve elektrikli1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.