KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

İçindekiler

Omega 3 yağ asitlerinde balık yağı miktarı yüksektir. Ancak vücudumuz bunları üretemediği için diyet kaynaklarından elde etmemiz gereken temel yağlardan biridir. Balık yağı adı üstünde bir yağ olduğu için kalorisi de yüksektir. 10 gram balık yağı 80 kalori içermektedir. Buna ek olarak günlük omega-3 gereksinimlerinizi karşılamak için ihtiyacınız olan çok az miktar bir balık yağıdır. Tavsiye edilen miktarlarda  balık yağı tüketiminin yüksek trigliserid  seviyelerini azaltabileceğini ve kalp hastalığı riskini de büyük ölçüde azaltabileceğini söyleniyor. Ancak çok yüksek miktarda balık yağı tüketimi inme riskini artırmaktadır. Bu nedenle tavsiye edilen porsiyonlarda balık yağı tüketimine özen göstermek gerekmektedir. Peki Balık yağı kilo aldırır mı balık yağının kilo verme üzerine etkisi nedir?

Balık Yağının Kilo Üzerine Etkisi

Yapılan bir araştırma da her gün 7,5 gram balık yağı alan kanser hastalarının kanserle ilişkili olan kilo kayıplarının çok daha yavaşladığı kanıtlandı. Çoğu markaların balık yağları çay kaşığı başına yaklaşık olarak 40-50 kalori içerir. Bu nedenle,aşırı miktarda balık yağı tüketimi günlük almanız gereken kalori miktarınızı artırabilir ve kilo almanıza neden olabilir. Balık yağı kilo aldırır mı diye soran bireylerin Bu açıdan günlük 10 gramdan fazla balık yağı almamaya dikkat etmesi gerekiyor. Bir tatlı kaşığı balık yağı günlük tüm omega -3 yağ asidi ihtiyacını karşılayabilecek kadar büyük olmaktadır. Bir tatlı kaşığı balık yağında yaklaşık olarak 1,6 gr kadar omega3 yağ asidi bulunur.

Balık yağının aşırı tüketimi aşırı kilolu kişilerde vücut yağının azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Amerika Klinik Beslenme Dergisinde yayınlanan bir dizi çalışmada, günlük her gün belirli bir miktarda balık yapı tüketiminin kilo verme üzerinde müthiş etkisi olduğunu vurgulandı. Ayrıca kilo verme dışında kardiyovasküler sistemin de son derece geliştiği vurgulandı. Kalp sağlığınızı korumak istiyorsanız düzenli olarak balık yağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak kesinlikle varsayılan doz miktarını aşmayın. Aksi takdirde kilo problemleriyle baş başa kalabilirsiniz.

Balık Yağı Kilo Verdirir Mi ?

Kilo kaybı yaşamak için düşük kalorili bir diyet programı uygulamak gerek se de kilo verdiğiniz diyet listenize balık yağı da eklemek kilo verme miktarınızı önemli bir miktarda artırabilir. Yapılan bir dizi araştırmada düşük kalorili diyetlerde balık ve balık yağı bulunan denekler balık ya da balık yağı olmadan enerji kısıtlaması ile diyet tüketenlere göre çok daha fazla kilo kaybı yaşamışlardır. Buna ek olarak kalori alımınızı azaltmadan balık yağı tüketmek kilo vermeyi artırmadığı  gibi kilo verimini de tek başına sağlamaz.

Balık Yağını Supplement Ürünlerden Almak

Balık yağı supplementleri günlük omega-3 ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır. Ancak sadece balık tüketmediğimiz günlerde balık yağı tüketmek günlük yağ ihtiyacınızı karşılamak için etkili bir yol olacaktır. 90 gr bir balık ortalama olarak 125 kalori ve 20 gram protein barındırmaktadır. Ancak balık türlerinin çoğu bir miktar cıva içerdiğinden dolayı Gıda ve İlaç Dairesi, hamile olan veya emziren annelerin küçük çocukların balık tüketiminin somon ve ton balığı gibi düşük tenörlü balıklardan ve haftada 12 gramdan( yağ olarak) fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.  Çünkü balık yağı supplementi saflaştırmaktadır. Yani cıva gibi zararlı kirletici maddeler barındırmaz.

İçerik
Bahçe Mobilyası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Bahçe Mobilyası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı? - Herkesin evlerinde olduğu bu dönemde bahçeli evler oldukça gündemde.1

2 dk. 34 Okundu
İçerik
Valorant Siyah Ekran Sorunu 2022

Dünya çapında 12 milyondan fazla kullanıcısı olan Valorant siyah ekran sorunu 2022 yılı itibari ile1

6 dk. 112 Okundu
İçerik
Atmden Günde Kaç Para Çekilebilir?

1990’lı yıllarda Dikran Masis aracılığıyla ilk kez tanıştığımız Atm’ler o günden bugüne hayat kurtarıcımız oldu.1

2 dk. 19 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.