KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Avrupa Birliği, Arm ve Nvidia tabanlı ilk ExaFlop süper bilgisayarını tanıttı

Avrupa Birligi Ilk Exaflop Super Bilgisayarini Tanitti169533 0 Avrupa Birliği’nin (AB) birinci exaFLOP süper bilgisayarı ARM ve Nvidia’nın ilgili mimarilerine sahip olacak ve bölgedeki yapay zeka gelişmelerinde bir dönüm noktası olacak. JUPITER adlı harika bilgisayarın toplam bütçesi 273 milyon Avro. Projenin geliştirilmesi Avrupa Yüksek Performanslı Hesaplama Ortak Teşebbüsü ile Eviden ve ParTec’ten oluşan bir küme teknoloji firması tarafından yürütülüyor.

AB, birinci ExaFlop üstün bilgisayarını sergiledi

ARM, üstün bilgisayar dalının en öncülerinden değil, zati bunu birinci on muhteşem bilgisayardan sadece birinde ARM’ı görmemizden anlıyoruz. Fakat ARM ve Nvidia tabanlı AB’nin harika bilgisayarı bu yolda bir tercihte bulunmuş durumda. Öte yandan AB’nin JUPITER muhteşem bilgisayarı içinde bulunan SiPearl‘ün Rhea işlemcisi ile sanayinin en güçlü tahlillerinden birisi olacak.

Avrupa Birligi Ilk Exaflop Super Bilgisayarini Tanitti169533 1 Teknik özelliklere bakıldığında, ilgili petaflop bedelleri üzere aşina olduğumuz sayılar açıklanmış değil lakin JUPITER’in en son teknolojiyle dolu olduğunu biliyoruz. SiPearl’ün ARM tabanlı işlemcisi, Neoverse V1 CPU’lardan oluşan bir “yığın” olarak kullanılıyor. Performans sayıları şimdi açıklanmadı ancak Neoverse N1 CPU’lar üst seviye bilgi süreç performansı sunmak için ziyadesiyle kâfi. Yerleşik grafik özelliklerine geçecek olursak JUPITER, kesimde epey talep gören bir eser olan Nvidia’nın H100‘lerine sahip olacak. H100’lerden pek fazla kelam etmemize gerek yok çünkü sanayide, tabir yerindeyse “peynir ekmek gibi” sattığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

JUPITER exaFLOP muhteşem bilgisayarının ortaya çıkışı, AB’nin global teknoloji sanayisinde “bağımsız” bir oyuncu olma uğraşının bir göstergesi pozisyonunda. Harika bilgisayarın Rhea işlemcileri kullanmasının tek nedeni de bu, zira bu işlemciler “kurum içi” bir eser ve büsbütün kendi kendine yetme yolunda atılmış bir adım. JUPITER’in yanı sıra AB, 2025 yılına kadar hazır ve çalışır durumda olması beklenen Fransa merkezli ikinci exascale harika bilgisayarı üzerinde de çalışıyor.

İçerik
MediaTek, 3nm mobil işlemciler için tarih verdi: Gelişim çok büyük!

MediaTek, yaklaşan Dimensity 9300 lansmanını atlayıp sürpriz bir formda TSMC ile ortak bir basın açıklaması1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
iPhone 16’dan kötü haber: Apple’ın 5G modemi üç yıl geride

Bildiğiniz üzere Apple, iPhone'lar başta olmak üzere kendi aygıtlarında Qualcomm tarafından geliştirilen hücresel modemleri kullanıyor.1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Samsung’dan üç modele One UI 6.0 beta sürprizi

Samsung, Android 14 tabanlı One UI 6.0 güncellemesi için hazırlıklarını tamamlamak üzere. Bu bağlamda Koreli1

2 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.