KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Apple’a darbe: Çin, devlet çalışanlarının iPhone kullanmasını yasakladı

Cin Devlet Calisanlarinin Iphone Kullanmasini Yasakladi168503 0 Çin, yabancı teknolojilere yönelik bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. Bu bağlamda hususla ilgili bilgi sahibi şahıslar tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Çin, devlet kurumlarında çalışanlara Apple’ın iPhone veya öbür aygıtlarını kullanmamalarını ve ofise getirmemelerini emrettiğini söyledi. Bu kararın öteki yabancı markalı aygıtlar için de geçerli olduğu söyleniyor.

Çin’den iPhone yasağı

Çin’in yabancı teknolojiye bağımlılığı azaltma ve siber güvenliği artırma tarafındaki gayretlerinin son adımı olan bu talimat Apple da dahil olmak üzere Çin’deki yabancı markalar için caydırıcı bir tesir yaratabilir. Ülkedeki lüks akıllı telefon pazarına hakim olan Apple, Çin’i en büyük pazarlarından biri olarak görüyor ve toplam gelirinin yaklaşık %19’unu Çin’den elde ediyor.

Bununla birlikte alınan kararın kapsamı tam olarak muhakkak değil. Çin zati yıllardır kimi kurumlarındaki yetkililerin iş için iPhone kullanmalarını kısıtlıyor lakin yeni karar ile bu durumun artık genişletildiği belirtiliyor. Öte yandan Çin’in bu atağı bir misilleme olarak da düşünülebilir. Çünkü ABD, Huawei‘ye ve Çin’e ilişkin olan TikTok‘u kullanan devlet yetkililerine yönelik misal yasaklar uyguluyor.

Halihazırda her iki ülke ortasındaki ipler de gerilmeye devam ediyor. ABD’nin ihracat kısıtlamaları sıkılaşırken her iki tarafın da data sızıntısına tahammülü yok üzere görünüyor. Çin, kurumlarını ve kamu iktisadi teşebbüslerini bilgisayarlar, işletim sistemleri ve yazılımlar dahil olmak üzere yabancı teknolojiyi inançlı ve denetim edilebilir gördükleri yerli eserlerle değiştirmeye teşvik ediyor.

İçerik
Lenovo’nun yeni Legion 9i modeli sıvı soğutma, Mini LED ve dahasıyla geliyor

Lenovo'nun yeni amiral gemisi oyuncu dizüstü bilgisayarı Legion 9i, kasanın içinde sıvı soğutmayla birlikte geliyor.1

3 dk. 2 Okundu
İçerik
Samsung Galaxy S24 titanyum çerçeveye sahip olacak

iPhone 15 Pro serisi ile birlikte hayatımıza giren titanyum çerçeve modası yavaş yavaş akıllı telefon1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
Samsung Galaxy S24 Ultra’nın işlemcisi netleşti: Exynos pas geçilecek

Bildiğiniz üzere Samsung, yeni işlemcisi Exynos 2400'ü resmi olarak duyurdu ve bu çipin yakında çıkacak Galaxy1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.