KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Apple, oyun moduna sahip macOS 14 Sonoma’yı yayınladı: Neler sunuyor?

Apple Oyun Moduna Sahip Macos 14 Sonoma Yi Yayinladi169203 5 Apple sonunda macOS’un yeni sürümünü yayınladı. macOS 13 Ventura’nın yerini alan macOS 14 Sonoma‘dan bahsediyoruz. Şirket yeni işletim sisteminde kullanıcı tecrübesini ve üretkenliği geliştiren bir dizi iyileştirme sunuyor. İşte göze çarpan yenilikler.

Sonoma tabiat, kent ve su altı görünümlerini içeren göz alıcı ekran koruyuculara sahip. Ayrıyeten widget’ları artık masaüstünüzün rastgele bir köşesine serbestçe yerleştirebiliyorsunuz ve renkleri duvar kağıdının ana renklerine ahenk sağlayarak dinamik olarak değişiyor. Hem akıllı telefonunuz hem de bilgisayarınız birebir Wi-Fi ağına bağlı olduğunda iPhone’daki widget’lar macOS 14’te otomatik olarak görüntüleniyor.

Apple Oyun Moduna Sahip Macos 14 Sonoma Yi Yayinladi169203 1

Safari tecrübesi geliştirildi

İşletim sistemine internet tecrübesini daha uygun hale getiren birtakım özellikler eklendi. Safari’de oluşturduğunuz farklı profillerle İş ve Ferdî üzere başlıklar altında internette başka ayrı gezinebiliyorsunuz. Profiller sayesinde web geçmişinizi, genişletmelerinizi, Sekme Grupları’nızı, çerezlerinizi ve favorilerinizi ayrı tutabiliyorsunuz.

Herhangi bir web sitesini daha süratli erişim için Belge menüsünden web uygulaması olarak Dock’a eklemeniz mümkün hale geldi. Kapalılık ayarları genişletildi. Kullanıcıların Mesajlar’da hassas manzaraları beklenmedik bir biçimde görüntülemesini önlemek için “Hassas İçerik Uyarısı” aktifleştirilebilecek.

Apple Oyun Moduna Sahip Macos 14 Sonoma Yi Yayinladi169203 2

Gizlilik özellikleri arttı

İletişim Güvenliği hassas içerikli görüntü ve fotoğraflar için muhafaza sağlıyor. Bu müdafaaların yalnızca Mesajlar’ı değil, hem sistem genelinde fotoğraf seçicisinden hem de üçüncü taraf uygulamalardan gönderilen ve alınan içerikleri de kapsadığını belirtelim.

Geliştirilmiş müsaadeler tüm fotoğraf kitaplığınıza erişim müsaadesi vermeden hangi fotoğrafları paylaşacağınızı seçmenize imkan tanıyor. Ayrıyeten bilgilerinizi görüntülemesini engelleyerek bir uygulamanın Takvim’e etkinlik eklemesine müsaade verebiliyorsunuz.

Apple Oyun Moduna Sahip Macos 14 Sonoma Yi Yayinladi169203 3

Oyun modu eklendi

macOS Sonoma’da artık bir oyun modu var. Bu mod, oyun tecrübenizi daha güzel hale getirmek için bilgisayarınızın CPU ve GPU‘sunu en üst seviyede kullanıyor. Tıpkı vakitte kablosuz kulaklık yahut oyun kumandanızı kullanırken gecikmeyi minimumda tutarak size daha süratli ve akıcı bir oyun tecrübesi sağlıyor.

Apple Oyun Moduna Sahip Macos 14 Sonoma Yi Yayinladi169203 4

macOS 14 Sonoma uyumlu Mac’ler:

  • iMac (2019 ve daha yeni modeller)
  • iMac Pro (2017 ve daha yeni modeller)
  • Mac küçük (2018 ve daha yeni modeller)
  • MacBook Air (2018 ve daha yeni modeller)
  • MacBook Pro (2018 ve daha yeni modeller)
  • Mac Pro (2019 ve daha yeni modeller)
  • Mac Studio (2022 ve daha yeni modeller)

macOS 14 Sonoma’yı “Sistem Ayarları“uygulamasında yer alan “Genel” menüsün üzerinden “Yazılım Güncelleme” kısmına giderek aygıtınıza indirebilirsiniz.

İçerik
Defacto’da veri sızıntısı!

Kişisel Bilgileri Muhafaza Konseyi (KVKK) web sitesinde yayınlanan duyuruya nazaran Defacto’da veri sızıntısı yaşandı. Sitedeki1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Apple, AirPods Pro için USB-C şarj kutusunu ayrı olarak satmıyor!

Apple, Wonderlust etkinliğinde yeni iPhone ve Apple Watch modellerini tanıtırken USB-C ile yenilenenler dahil bir1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Google sürekli duruyor hatası nasıl çözülür? Play Store durduruldu çözümü

“Google daima duruyor” yanılgısı Android telefonlarda sıklıkla karşılaşılan yanlışlardan biridir. Bu yanılgı oyun oynarken, mesajlaşırken1

5 dk. 17 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.