KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Apple, iPhone 15 Pro’nun Eylem düğmesini Samsung’dan ilham aldı

Apple Yeni Eylem Dugmesini Samsung Dan Ilham Aldi168759 0 Apple, dün gerçekleştirdiği iPhone 15 lansmanında iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Apple, tüm seri genelinde Lightning portundan vazgeçerek USB-C portuna geçiş yaparken tıpkı vakitte uzunca yıldır iPhone’larda bulunan sessize alma anahtarına da veda etti. iPhone 15 Pro modellerinde artık bu anahtar yerine Eylem düğmesi bulunuyor. Fakat muhtemelen bu tuş size bir yerden tanıdık geliyor olabilir.

Yeni Aksiyon düğmesi

iPhone 15 Pro modellerinde sessize alma anahtarı yerine artık Eylem düğmesi bulunuyor. Bu düğme ile varsayılan olarak yeniden aygıtı sessize almak ve zil moduna almak mümkün. Lakin, Ayarlar uygulaması vasıtasıyla Aksiyon düğmesi, bir uygulamayı başlatmak, feneri çalıştırmak, erişilebilirlik seçeneklerini aktifleştirmek ve daha fazlası için özelleştirilebilir.

iPhone’lar 2007’de birinci piyasaya sürüldüğünden beri fizikî bir sessizle alma anahtarına sahip. Bir arama geldiğinde ve telefonu susturmak istediğinizde anahtarı kaydırmanız kâfi oluyordu. Bu küçük tasarım öğesi, birinci tanıtılmasından neredeyse 16 yıl sonra kaldırıldı.

“Hi Bixby”

Apple Yeni Eylem Dugmesini Samsung Dan Ilham Aldi168759 1 Dünkü aktiflikte Hareket düğmesini gören birden fazla Samsung kullanıcısının aklına Bixby tuşu gelmiş olabilir. Samsung, 2017’de piyasaya sürülen Galaxy S8 serisinde akıllı asistana erişmek için Bixby tuşunu aygıtlarına eklemişti. Bixby tuşuna basarak yahut “Hi Bixby” komutuyla asistana erişilebiliyordu. Lakin epey sonlu kullanımı ve asistanın işlevsizliği kullanıcıları bıktırmış, tuştan kurtulmak istemelerine neden olmuştu.

Samsung birinci periyotlarda Bixby tuşunu etkisizleştirmeye ve özelleştirilmesine müsaade vermedi. Yalnızca asistan için kullanılabiliyordu, öbür hiçbir şey için kullanılamıyordu. Hatta bir müddet Bixby tuşu kapatılamadı bile. Tuşun hayatımıza girmesinden aylar sonra Samsung sonunda Bixby butonunun devre dışı bırakılmasına müsaade verdi.

Samsung 2019’da Galaxy S10 serisini piyasaya sürdüğünde bu durum nihayet değişti. Kullanıcıların rastgele bir uygulamayı açmak için Galaxy S10’daki Bixby tuşunu özelleştirmelerine müsaade verildi. Bu fonksiyonellik daha sonra eski aygıtlara da güncelleme ile getirildi. Lakin Samsung, yeniden tıpkı yıl, Galaxy Note 10 ile Bixby tuşunu büsbütün telefonlarından kaldırdı.

Bixby, beklenen ilgiyi görmedi ve Samsung’un da aygıtlarına ekstra fizikî bir tuş eklemesi için bir neden kalmadı. Artık ise Apple, misal fonksiyonlar sağlayan Aksiyon tuşuyla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Apple’ın telefonlarda düğmeleri çok sevmediğini de biliyoruz. Hasebiyle bu durum birebir vakitte biraz ironik

İçerik
YouTube Music, podcast dinleyicileri için yeni özelliğini sundu

YouTube Music, podcast yayınlarını otomatik olarak indirecek. Lakin, yayıncının sayfasına gidip yeni ayarlar dişli simgesine1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
WhatsApp Web uygulaması değişiyor: İşte gelecek yenilikler

WhatsApp, web uygulaması için yeni küme sohbet filtresi özelliği geliştiriyor. Bu özellik kullanıcıların sohbetlerini kolay1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Baldur’s Gate 3, Playstation’a çıkar çıkmaz zamlandı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Larian Studios'un yaptığı sıra tabanlı açık dünya rol yapma oyunu Baldur's Gate 3, kısa1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.