KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Android TV Box dönemi sona erdi: Akıllı TV satışları artıyor

Android Tv Box Donemi Sona Erdi Akilli Tv Satislari Artiyor169166 0 Bildiğiniz üzere Xiaomi TV Box başta olmak üzere Android TV kutuları, hudutlu yeteneklere sahip olan akıll TV’lerin vazgeçilmez üzere kesimi haline geldi. O denli ki geçmişte her markanın kendi işletim sistemi vardı ve kullanıcılar sırf premium aygıtlardan randıman alabiliyordu. Bu da harici TV aygıtlarına olan talebi artırdı diyebiliriz. Ancak görünen o ki o günler geride kaldı. Son raporlara göre TV Box’lar için yolun sonu görünmeye başladı.

TV Box’lar için yolun sonu görünmeye başladı

Sizlerin de bildiği üzere akıllı televizyonların popülaritesi geçmişten günümüze katlanarak artıyor. Günümüzde ise birçok kişi, akıllı olmayan bir TV satın alıp onu akıllı hale getirmek yerine uygun fiyatlı akıllı TV modellerine yönelmeye başladı. Bu noktada pazar araştırma şirketi IDC, bu eğilimi deliller nitelikte bir rapor paylaştı. O denli ki TV Box satışları, sadece Hindistan pazarında yüzde 85 oranında düşüş gösterdi.

Çin’deki satışlar ise, 2023’ün birinci yarısında yüzde 28,7 oranında düşerek toplam 3,5 milyona ulaştı. Bu sayının 2016 yılında 14 milyon civarında olduğunu belirtelim. Münasebetiyle son sekiz yılda 10 milyonu aşan bir kayıp söz konusu. Peki Xiaomi’nin de yer aldığı listede durumlar nasıl?

Android Tv Box Donemi Sona Erdi Akilli Tv Satislari Artiyor169166 1 Rapora nazaran maliyetlerin düşmesi bilhassa büyük ekranlı TV satışlarına yansıdı. 55 inç ekran boyutu segmentinin pazar hissesi geçen yıla nazaran yüzde 9’dan yüzde 12’ye yükseldi. Ayrıyeten bu gelişme, 400 dolar fiyat segmentinde yıllık yüzde 35’lik bir büyümeye işaret ediyor. Hindistan pazarını husus alan grafikte ise, Xiaomi’nin (yüzde 14) liderliği sürüyor. Özellikle uygun fiyatlı modeller kelam konusu olduğunda Xiaomi’nin HD ve FHD’de tartışmasız önder olduğunu söylemek hakikat olur.

Xiaomi’nin çabucak akabinde ise Samsung (yüzde 13) geliyor. Fakat Koreli devin 4K pazarının yüzde 25’ine, 8K pazarının ise yüzde 90’ından fazlasına sahip olduğunu hatırlatalım. Listenin devamında yer alan markalar ise sırasıyla LG (yüzde 12), TCL (yüzde 8) ve OnePlus (yüzde 7) oldu.

İçerik
iPhone 15 Pro Max günümüze kadar üretilmiş en yüksek maliyetli telefon

Bilindiği üzere Apple iPhone 15 Pro Max modelinde 100 dolar artışa giderek 1199 dolardan satışa1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
ÖSYM, sınav süreçlerinde yapay zeka kullanmaya başlıyor

ÖSYM Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, imtihan süreçlerini daha verimli hale getirmeyi amaçlayarak "Ölçme1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Nintendo Switch 2 için geri sayım başladı: Geliştirici kitleri hazır

Nintendo Switch ile konsol pazarında değerli bir muvaffakiyete imza atan Nintendo, modelin halefi üzerinde hazırlıklara başladı. Bu1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.