KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Yapay zeka asistanı Windows 11 Copilot, reklam vermeye başladı

Yapay Zeka Asistani Windows 11 Copilot Reklam Vermeye Basladi169433 0 Şaşırtan olmayan bir formda Microsoft, Windows 11’deki Windows Copilot’a reklamlar yerleştirmeye başladı. Reklamlar, “Amazon Prime ile Netflix’i karşılaştır” üzere makul arama sorgularında görülebilse de her vakit ortaya çıkmıyorlar. Windows Copilot, Bing yapay zekasına dayanan yeni sanal asistan pozisyonunda ve Cortana’nın yerini almak için piyasaya sürüldü.

Copilot, reklamlarla birlikte geldi

Windows Copilot, Microsoft Edge’in WebView’u içinde Bing Sohbet’i kullanarak çalıştığı için aslında reklamlar büyük bir sürpriz değil. Google uzun müddettir platformlarındaki reklamlardan yararlanırken, Microsoft da misal bir yaklaşım benimsiyor üzere görünüyor. Bununla birlikte kullanıcılar Bing’deki reklamlar kabul edebilseler de Windows 11 işletim sisteminde yerleşik bir özellik olan Windows Copilot’a gelen reklamlardan şad değiller.

Yapay Zeka Asistani Windows 11 Copilot Reklam Vermeye Basladi169433 1 Windows Copilot’un mevcut önizlemesi mevcut haliyle hantal ve pek yetenekli değil ancak bu atılmış birinci adım ve Microsoft, daha derin entegrasyon için çalışıyor. Örneğin, yakında paragraflar ve binlerce sözle dolu bir Word dokümanı açabilecek ve Copilot’tan bunu özetlemesini isteyebileceksiniz. Öte yandan Copilot, Microsoft’un tüm yapay zeka çalışmalarını bir ortaya getiren bir platform. Bu, Copilot’un ekranınızda açık olan uygulama ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bağlamı anlamasını sağlıyor. Lakin, şimdi sesinizi yahut sohbetinizi kullanarak uygulamaları açmaya hazır değil.

Neyse ki, Copilot aygıtta çok az yer kaplıyor ve isteğe bağlı. Windows Copilot’u sevmiyorsanız, Küme Unsuru düzenleyicisini kullanarak kapatabilirsiniz.

Windows Copilot’ta reklamları kapatmak mümkün mü?

Şu anda Windows Copilot’ta reklamları devre dışı bırakma seçeneği bulunmuyor. Bu durum kullanıcıları sevindirmese de bir yandan Microsoft’un bunu yapması anlaşılabilir. Google’ın arama motorunun inhisarında olunan bir çağda, Microsoft’un bu özellik aracılığıyla -özellikle de Bing ve Copilot’un fiyatsız olarak sunulduğunu düşünüldüğünde- bir cins gelir oluşturmayı istemesi doğal karşılanabilir.

Bununla birlikte reklamları entegre etmek bariz bir para kazanma stratejisi olsa da, durumu dengelemek gerekiyor. En nihayetinde kullanıcılar Windows için zati ödeme yapmışken tahminen de Copilot içindeki reklamların isteğe bağlı hale gelmesi gerekebilir.

İçerik
Google, Gmail’in HTML sürümü kullanımdan kaldırıyor

Google daha gelişmiş versiyona odaklanmak için 2024'ün Ocak ayı prestijiyle Gmail'in temel HTML sürümünü kullanımdan1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Samsung sitesinde hata: Galaxy FE ailesi tüm ürünleriyle ortaya çıktı

Geçtiğimiz yıllarda tanıttığı Galaxy S20 FE ile orta üst düzey pazarında bir muvaffakiyet yakalayan Güney1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Fujifilm Instax cebe giriyor

Fujifilm Instax markasını daha çok şipşak yani fotoğrafı çektiğiniz anda basabileceğiniz retro şekilde makineleri ile1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.