KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? – Çocuk sahibi olmak insanın doğasında var olan ve sağlıklı iki birey arasında gerçekleştirilen ilişki sonucunda, spermlerin kadın yumurtasında döllenmesi ve rahimde büyüyerek bebek olması doğal süreçler sonunda meydana gelir. Fakat doğal yollarla çocuk sahibi olamayan anne ve baba adayları içinde birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Tüp bebekte üremeye yardımcı olan ve oldukça yaygın kullanılan bir işlemdir.

Tüp bebek genelde sebepleri belirlenemeyen kısırlıklar, yaş ilerlemesi sonucunda üreme de sorunlar, enfeksiyon, tüplerde meydana gelen tıkanıklar, sperm sayısının az olması ya da spermlerin güçsüz olması, obezite nedeniyle üremenin engellenmesi gibi birçok soruna çözüm olarak üretilmiştir. Doğal yollar ile bir araya gelerek tutunamayan kadın ve erkek hücrelerinden en sağlıklı olanını alarak laboratuar ortamında birleştirme işlemine verilen addır. Tüp bebek bir çeşit tedavi yöntemidir ve anneden alınan yumurta hücresi ile birlikte babadan alınan en sağlıklı sperm hücrelerinin aslında kadın dışında yani laboratuar ortamında birleştirilerek birbirlerine tutunmasını sağlar. Sağlıklı ve başarılı bir birleşme sonucunda embriyo meydana gelir ve elde edilen embriyo ardından gelişimini tamamlaması için anne rahmine yerleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisinin süresi yönteme ve gebeliğe engel olan soruna göre değişiklik gösterebilir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılması gereken bazı protokoller vardır ve bu protokollerin tamamlanma süreci ortalama olarak 45 gündür. Tedavinin belirlenmesi ardından ilk 30 gün evde ilaç kullanarak geçer. İlaç kullanımının ardından annede adet döneminin başlaması ile birlikte yumurtalar uyarılmaya başlar. Ortalama olarak 10 gün süren bu sürecin ardından yumurtalar toplanmaya ve sağlıklı olanlar ayrılmaya başlanır. Yumurtalıklar ayrıldıktan sonra babadan alınan spermler ile dölleme işlemi başlar ardından ise döllenen embriyo anne rahmine yerleştirilir. Temel olarak bakıldığı zaman tüp bebek beş aşamada uygulanır bu aşamalar;

  1. İlk aşamada anne baba adayı incelenir.
  2. İkinci aşamada yumurtalıklar uyarılır ve sağlıklı yumurtalar elde edilir.
  3. Yumurtalıkların sağlıklı olanları toplanır.
  4. Dölleme işlemi yani IVD ya da ICSI yöntemi uygulanır.
  5. Embriyo elde edildikten sonra anne rahmine yerleştirilir.
Nedir
Nem Maskesi Nedir?

Nem Maskesi Nedir? Özellikle soğuk havalarla birlikte cilt kendi nemini yitirmeye başlar. Bu durum için…

3 dk. 17 Okundu
Nedir
3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcı Nedir? - 3D yazıcı sanal ortamda tasarlanmış olan nesneleri somut bir hale getiren…

2 dk. 34 Okundu
İçerik
Web Sitesi Açmanın Faydaları Nelerdir?

Web Sitesi Açmanın Faydaları Nelerdir? Eğer internet üzerinde kendinizi tüm dünyaya tanınmak istiyorsanız bu konuda…

2 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.