KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Token Nedir?

İçindekiler

Kripto paralarla ilgilenenler daha çok “Coin” terimiyle karşılaşıyor. Bunun yanı sıra bir de Token adı verilen bir dijital varlık var. Bu nedenle Token nedir, ne işe yarar, coin ile aralarındaki farklar nelerdir gibi sorulara yanıt bulmak gerekecek.

Token Nedir? 

Token, uygulamaya veya platform niteliğinde oluşturulan dijital varlıklardır. Platformun bütün özelliklerinden faydalanmanızı sağlar. Üretim nedenleri arası platformun devamlılığı sağlamak, kalite standardını artırmak gibi hedefler bulunabilir.

Bir token, Blockchain teknolojisi kullanılarak dijital formda transfer edilebilir. Token’lar kendi içlerinde sınıflara ayrılırlar.

Yazılım ve dijital içeriklerle ilgili ürün veya hizmetlere ulaşma amacıyla üretilen Token’lar hizmet sınıfındadır.

Menkul kıymet olarak reel anlamdaki varlıkları temsil edenler ise menkul kıymet token’ı şeklinde ifade edilir.

Hisse senedi token’ı ise şirketin belirli miktardaki hissesinin token aracılığıyla alınması demektir.

Token’lar genellikle Ethereum blockchain altyapısının içinde yer alır. Token var olan bir blok zinciri üzerine kurulmuştur, kendi blok zincirleri olduğundan söz edilemez. Coin ise kendine has bir blok zincirine sahiptir.

Token ile Coin Arasındaki Farklar

  • Token bir konser bileti gibidir; token’ı kullanarak konsere girebilirsiniz, ancak başka bir amaç için kullanamazsınız. Coin’ler birer değişim aracı olduklarından dilediğiniz ürün ve hizmette ödeme aracı olarak kullanabilirsiniz.
  • Token, kendi blok zincirine sahip değildir. Aksine bir coin’in blok zinciri üzerine inşa edilirler.
  • Token, bir birim değere sahiptir. Bu değer farklı amaçlar için kullanılabilir. Oyun içi satın alma, puan, madeni para ve sertifika olarak değerlendirilebilir.
  • Token, mevcut ekonomik koşullar karşısında sahip olduğu değeri kaybedebilir. Bunun nedeni ise Token’ın bankaların banknot ve madeni para desteğine dayalı olmasıdır. Finans sistemi dışında kalarak dış etkenlerden etkilenmemesi mümkün değildir. Coin’ler ise enflasyon, hükumet para politikaları, merkez bankası kararları gibi faktörlerden etkilenmezler. Çünkü bir otoriteye bağlı değillerdir.

Token ve coin arasındaki farklar arasında, Token’ların bir ICO olarak fon toplama amacıyla kullanılması da gösterilebilir. Halka arz durumunun klasik piyasadaki karşılığı IPO’dur. İki fon toplama aracı da birbirine benzer nitelikler taşır.

İçerik
Instagram Keşfete Düşme Teknikleri

Instagram, popüler gönderilerin sergilendiği keşfet adı verilen bir bölüme sahiptir. Bu alanda Instagram kullanıcıları takip…

2 dk. 15 Okundu
İçerik
Hamilelik Döneminde Vücutta Yaşanan Değişimler

Hamilelik Döneminde Vücutta Yaşanan Değişimler - Hamilelik dönemi annelerin hayatına birçok güzellik getirirken bir yandan…

4 dk. 11 Okundu
İçerik
Borsa Nasıl Oynanır? Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

Günümüzde çeşitli yatırım araçlarını kullanarak iyi gelirler elde eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Döviz, altın,…

7 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.