KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Scania, güneş enerjisiyle çalışan dünyanın ilk hibrit tırının testlerine başladı

Gunes Enerjisiyle Calisan Dunyanin Ilk Tiri Testlere Basladi168528 0 İsveçli kamyon üreticisi Scania geçtiğimiz hafta güneş enerjisiyle çalışan eşsiz bir hibrit tır modeli tanıttı. Tipinin tek örneği olan araç halihazırda iki yıllık araştırma iş birliğinin bir kesimi olarak İsveç’te halka açık yollarda test ediliyor.

Güneş gücüyle çalışan dünyanın birinci tırı

Scania tarafından yapılan basın açıklamasında, plug-in hibrid kamyonun 560 beygir gücünde bir motora sahip olduğu ve aracın elektrik tahrikini sağlayan yeni hafif tandem güneş panelleriyle kaplı 18 metrelik bir treyler ile birlikte geldiği belirtildi. Römork üzerindeki 100 metrekareden fazla alan, klâsik güneş pillerinden iki kat daha fazla güç ürettiği söylenen Midsummer‘ın yeni perovskit güneş hücrelerini içeren panellerle kaplanmış durumda. Scania, birinci kere bu büyüklükte bir kamyonun güneş panellerinden elde edilen elektrikle çalıştığını tez ediyor.

Gunes Enerjisiyle Calisan Dunyanin Ilk Tiri Testlere Basladi168528 1 Bu proje düşük iklim tesirine sahip güneş güçlü kamyonlar geliştirmeyi amaçlayan bir araştırma projesinin kesimi ve kısmen İsveç hükümetinin inovasyon ajansı Vinnova tarafından finanse ediliyor Merak edenler için araç, toplam 300kWh batarya bulunuyor, bunun 200kWh kadarı treyler kısmında yer alıyor.

Scania, bu paneller tarafından üretilen güneş gücünün İsveç’te yılda 5.000 km’ye kadar menzil sağlayabileceğini, lakin İspanya üzere daha güneşli ülkelerde bunun iki katına çıkarak yaklaşık 10.000 km’ye ulaşabileceğini argüman ediyor.

Otomobillerde güneş gücü kullanımının yaygınlaşmasına daha çok var, lakin bunun gerçekleşmesi halinde araba emisyonlarını değerli ölçüde azalması bekleniyor. Bugün itibariyle, yollarımızdaki araçların büyük çoğunluğu güç üretmek için fosil yakıt kullanan içten yanmalı motorlara sahip. Elektrikli araçlar bile elektriği, ekseriyetle kömürün yakılmasıyla elde edilen termik enerjiyi de içeren klâsik kaynaklardan elde ediyor.

İçerik
Laptop önerisi arayanlar için en iyi dizüstü bilgisayarlar (2023)

Mevcut dizüstü bilgisayarınızı yenilemek istiyor ve en yeterli F/P laptop modellerini mi arıyorsunuz? Ya da1

14 dk. 6 Okundu
İçerik
iPhone 15 ve iPhone 15 Pro ön siparişe açıldı

Apple'ın 12 Eylül'de tanıtımını yaptığı iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
Intel Core i9-14900KF, tanıtımdan önce rekor kırdı

Önümüzdeki Ekim ayında tanıtılacak Intel Raptor Lake Refresh işlemciler için geri sayım başladı. Bu bağlamda1

2 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.