KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Saçlar Neden Dökülür?

İçindekiler

Saç dökülmesi bir çok nedenden kaynaklanan bir sorundur bu sorunlardan bazıları mevsim değişikliği, stres, vitamin eksikliği ve hormonsal bozukluklar. Fakat saç dökülmesini hafife almamak gerekir çünkü saç dökülmesi vücutta bir sorun olduğunun göstergesidir. Vücut kendince bir şeylerin yolunda olmadığını gösterir. Saç dökülmeniz uzun süredir devam ediyorsa ve saçlarınızda gözle görülecek bir azalma var ise doktora gidip tahlil yaptırmakta fayda vardır.

Saç dökülmesini sadece hastalık olarak algılamamak gerekir. Saçların da bir ömrü vardır bu ömür yaklaşık 4 ila 6 yıldır. Daha sonra saç teli dökülür. Bu saç dökülmesi oldukça normaldir çünkü saçların da kendini yenilemeye ihtiyacı vardır. Günlük normal dökülen saç miktarı 50 – 100 tel arasındadır. Bu miktar gün geçtikçe artıyor ise bir doktora başvurmak gerekir.

Yanlış Beslenmek

Beslenme sadece saç sağlığı için değil vücuttaki organların, hormonların işleyişi için de çok önemlidir. Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de yanlış beslenmedir. Besinlerden alınması gereken vitamin ve mineraller saçı besler daha sağlıklı hale getirir. Tek tip ve düzensiz beslenmek vücut ihtiyacını karşılamaz ve bu da saçlara yansır. Eğer böyle bir durumunuz var ise düzenli beslenmeye gayret göstermeli ve saç dökülmenizin geçip geçmediğini gözlemlemelisiniz.

Saç Derisi Problemleri

Deri problemlerinden dolay saç dökülmesi gerçekleşebilir. Sedef hastalığı, akne, egzama ve mantar gibi deri hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilir. Saç teli hastalıklı deride tutunamayabilir ve bu nedenle de dökülme gerçekleşir. Deri problemi çözüldükten sonra da saç dökülmesi gözlemlenerek sorunun çözüldüğünden emin olunmalıdır.

Genetik Saç Dökülmesi

Genellikle erkeklerde ortaya çıkan bir durumdur. Erkeklerde görülen genetik saç dökülmesi çok yaygındır ve nerdeyse toplumun yarısından fazlasında görülür. Ergenlikte yani 16 – 18 yaşlarında başlayan saç dökülmesi yaş ilerlemesiyle devam eder ve kellik gelişir. Erken yaşta PRP ve mezoterapiler ile kel kalma süresi kısaltılıp saç dökülmesi yavaşlatılabilir. Saç dökülmeye devam ediyor ise saç ekimi gerekebilir.

Genetik saç dökülmesi nadir de olsa kadınlarda da gözlemlenir. Aile genlerinde kellik bulunan kişiler bu problem ile karşı karşıya gelebilir. Kadınlarda genetik saç dökülmesini önlemek için sağlıklı beslenme ve yeterli mineral vitamin almak gerekir böylece saç dökülmesi yavaşlayabilir.

İçerik
KOBİ Kredisi Nedir? Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

KOBİ Kredisi Nedir? - KOBİ olarak isimlendirilen küçük ve orta düzeyli işletmeler ekonomimizin en önemli1

2 dk. 13 Okundu
İçerik
Düşük Bütçeli Hediye Fikirleri

Sevdiğimiz insanlara özel günlerde hediye almak istediğimizde seçim esnasında zorlanabiliyoruz. Hediye alacağımız insanı ne kadar1

2 dk. 12 Okundu
İçerik
Enflasyon Nedir?

Bir ülke ekonomisinde işler kötü gitmeye başladığında herkesin ağzında aynı terimi duyarız: Enflasyon. Ulusal haber1

2 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.