KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Paramedik Maaşları

İçindekiler

Bir sağlık personeli olarak tanımlanan asıl görevi acil tedavi konusunda uzmanlaşmış bir tıp teknikeri olan 2022 Paramedik maaşları merak konusu olmaya devam ediyor.

Paramedik Nedir?

Paramedik kelimesi iki terimin birleşimidir. “Para” yan, “medic” doktor anlamına gelir. Bu, sağlık görevlilerinin her zaman fiziksel olarak olmasa da doktorlarla birlikte çalıştığı anlamına gelir. Doktora ulaşana kadar birisi için hayat kurtarıcı tedavi sağlayabilirler.

Sağlık görevlileri, Acil Tıp Teknisyenleri (EMT’ler) değildir , ancak birçok EMT sağlık görevlisi olur. EMT’ler, acil tıbbi bakım isteyen kişileri stabilize etme ve taşıma becerilerine sahiptir. Ambulansta temel ekipmanları kullanabilirler. Ancak birkaç istisna dışında cildi bozan tedaviler yapmalarına izin verilmez.

Sağlık görevlileri daha fazla eğitime sahiptir ve daha gelişmiş acil tıbbi bakım sağlayabilir. Ambulanslarda temel ve gelişmiş donanımları kullanabilirler. Eğitimlerinde, intravenöz hatların (IV’ler) nasıl başlatılacağını ve tehlikeli hava yollarını nasıl yöneteceklerini öğrenebilirler. Paramedik maaşları hakkında detaylı bilgiye geçmeden önce bazı özelliklerine değinmeliyiz.

Sağlık görevlileri öncelikle acil servislerde ve acil sorunları olan insanları tedavi ettikleri ambulanslarda çalışırlar. Ayrıca aşağıdakiler gibi belirli ayarlarda da çalışabilirler:

  • Yolcu gemilerinde
  • Petrol sondaj platformlarında
  • Hava kurtarma taşımacılığında
  • Okyanus kurtarma ekiplerinde
  • Müzik festivalleri gibi özel etkinliklerde
  • Kolluk birimleriyle
  • İtfaiye ekiplerinde

Paramedik Ne Yapar?

Sağlık görevlileri, tıbbi acil durumlara yanıt veren ekipler üzerinde çalışır. Doktor genellikle sahada olmasa da, bir doktorun gözetiminde çalışırlar. Telefon, telsiz veya önceden yazılı talimat yoluyla bir doktorla iletişim kurabilirler.

Sağlık görevlileri ayrıca hasta bakımı hakkında bazı kararlar verir ve EMT’ler gibi daha az eğitime sahip ekiplerinin diğer üyelerini denetler.

Eğitim ve Öğretim

Paramedik eğitimine başlamak için Meslek lisesi veya Meslek Yüksek okulu diplomasına veya dengi bir diplomaya ve CPR sertifikasına sahip olmanız gerekir. Bazı sağlık görevlisi eğitim programları, EMT sertifikasına sahip olmanızı gerektirir. Bazı özel programların önkoşul sınıfları gibi başka gereksinimleri olabilir. Her program farklıdır ve her eyaletin sağlık görevlisi olmak için farklı gereksinimleri vardır. Sağlık görevlileri en az 1.200 saat eğitim alabilir. Bazı programlar 1800 saate kadar çıkıyor. Eğitimi tamamladıktan sonra eyaletinizin gerektirdiği bir sınava girersiniz.

Paramedik maaşları hakkında çok tartışmalar olsa da şu an devlet tarafından verilen bilgilere göre, en düşük 5.500 TL, ortalama olarak 5.950 TL olduğu belirtilmiştir.

Özel hastaneler ve devlet hastanelerinde ATT maaşları çeşitlilik gösterir. Yasalar baz alındığı zaman paramedik maaşları asgarı ücret miktarının altında olamaz. Kamu kurumunda bu fiyatlara döner sermaye unsuru da dahil edilir. Buna göre, kamu kuruluşlarında memur pozisyonunda çalışan bir acil tıp teknisyeninin aldığı en düşük maaş 9.100 TL olmuştur.

Son zamlı paramedik maaşları Temmuz ayında belli oldu. Güncel paramedik maaşları Temmuz ayında Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatırıldı. Memurlara gelen %41.85’lik zam oranın ardından kamu kuruluşlarında çalışan paramedik maaşları 2022 yılında şu şekilde düzenlendi.

Deneyimde göre de Paramedik maaşları değişmektedir. Yeni başlamış bir Paramedik, 5.950 TL ile başlarken 10 yıllık tecrübeye sahip bir paramedik 11.500 TL alabilmektedir. Sonuç olarak sağlığımızı emanet ettiğimiz ve ilk müdahaleye gelen ekip içerisinde yer alan paramedik’ler için deneyim şartlarına göre maaşlarının değişebildiği görülmektedir. Kamu hastaneleri veya özel hastanelerde paramedik maaşlarının değişebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. 2022 yılı geneli için bu maaşların asgari ücretin çok çok üstünde olduğu, kurumlarca kabul edilen en önemli konudur. Tartışmaların önümüzdeki yıllarda da devam edeceği aşikardır.

İçerik
İşkur İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar

İşkur işsizlik maaşı, her işsiz işçinin işsiz kalmama güvencesine denir. İşsizlik maaşı 4 aylık maaşa1

2 dk. 42 Okundu
Coin
Binance Coin Nedir?

2017 senesinde hayatımıza giren Binance Coin maden işlemi yapılamayan kripto paralardan bir tanesidir. Kendine has1

2 dk. 23 Okundu
İçerik
Hamilelikte Kramp

Hamilelikte kramp aslında doku spazmı olarak bilinmektedir. Kramp oluşumu ise dokunun kasılması ile meydana gelir1

2 dk. 21 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.