KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Mark Zuckerberg, iletişimin geleceğini sergiledi

Mark Zuckerberg Iletisimin Gelecegini Sergiledi169348 0 Instagram, Facebook ve WhatsApp üzere toplumsal ağları bünyesinde barındıran Meta ve onun CEO’su Mark Zuckerberg, sanal dünya vizyonlarını terk etmiş değil. Zuckerberg, Metaverse dünyasını birinci duyurduğunda yapı, hayal edilenin çok uzağında bulunuyordu. Sanal karakterler epey kolay ve ayrıntıdan mahrum görünürken VR tecrübeler de epey yavandı. Meta, bu iş alanında on milyarlarca dolar kaybetse de Zuckerberg kendisinden emin. Çünkü ünlü milyarder, fotogerçekçi avatarlarla kesintisiz irtibat sağlayan yeni bir teknolojinin piyasaya sürülmesiyle Metaverse sözünü duyduğunuzda ağzınızda oluşan makus tadı bilakis çevirme yolunda ilerliyor üzere görünüyor.

İletişimin geleceği fotogerçekçi avatarlar olabilir

Mark Zuckerberg Iletisimin Gelecegini Sergiledi169348 1 Facebook’un yaratıcısı, teknolojiyi göstermek için Lex Fridman ile bir söyleşiye katıldı; Burada Zuckerberg ve Fridman, Meta Quest Pro başlığını takarken ve farklı kentlerden fotogerçekçi avatarlar aracılığıyla birbirleriyle irtibat kurarken görülebiliyor. Pekala, burada tam olarak ne oluyor? Zuckerberg, kendisinin ve Fridman’ın bir bilgisayar taraması yapmaları gerektiğini, bunun da özel bir kodek oluşturmak için bireyin tüm yüz sözlerini, kas hareketlerini, estetiğini ve daha fazlasını haritalandırdığını açıklıyor.

Bireyin taraması daha sonra sanal dünyaya yerleştiriliyor ve kullanıcı başlığı taktığında bu sanal avatar hayat buluyor. Zuckerberg, fotogerçekçi kalitenin şimdilik omuzlardan yukarısı için geçerli olduğunu fakat Meta’nın bacaklar üzerinde çalıştığını belirtiyor. Meta’nın sanal dünyası Horizon Worlds, sıklıkla çizgi sinema karakteri üzere görünen avatarlar nedeniyle eleştirilmişti. Görünüşe nazaran Zuckerberg, bu tenkitleri durarak fotogerçekçi avatarlara yanlışsız değerli bir adım atma kararı almış.

Mark Zuckerberg Iletisimin Gelecegini Sergiledi169348 2 Pekala, bu teknoloji ne için kullanılacak? Zuckerberg, bireylerin bu teknolojiyi uzaktan çok insani bir halde iletişim kurmak için kullanabileceklerini söylüyor. İş toplantıları, terapi, röportajlar ve irtibatın gerekli olduğu öbür her türlü yol, özel kodeklerin kullanılmasıyla uzaktan gerçekleştirilebilir. Fridman bu tecrübesi “inanılmaz” olarak tanımlıyor ve Zuckerberg’in fizikî dünyada değilken karşısında oturuyormuş üzere “hissetmesinin” değişik olduğunu söylüyor. Meta CEO’su ayrıyeten kurumsal firmaların bu teknolojiyi benimseyebileceğini de söylüyor.

Şimdilik bu fotogerçekçi avatarlar olağan kullanıcılar için geçerli değil. Lakin Zuckerberg’e nazaran bu teknolojinin geleceği, insanların kendilerini akıllı telefonlarıyla tarayıp bir avatar oluşturması olacak. Kullanıcılar daha sonra çeşitli irtibat tabanlı etkinliklere, hatta tahminen de stand-up güldürü şovları, parkur aktiflikleri yahut çeşitli öbür etkinlikler üzere canlı etkinliklere katılabilecekler. Elbette bu seviyede bir fotogerçekçilik elde etmek için akıllı telefonlarımızla yüzümüzü tarayabilmemizden mahremiyetle ilgili etik sorulara kadar aşılması gereken bir dizi mahzur var.

İçerik
Telegram’ın kurucusu Hamas kanalını neden kapatmadıklarını açıkladı

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, Filistinli Hamas örgütüne ilişkin Telegram kanalını neden kapatmadıklarını açıkladı. Tanınan iletileşme1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Nintendo Switch 2’nin işlemcisi netleşmiş olabilir

2017 yılında piyasaya sürülen Nintendo Switch ile kıymetli bir satış başarısına imza atan Nintendo, konsolun halefi üzerinde hazırlıklara başladı.1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Tasarımı ile büyüleyen Redmi Note 13 Pro+ gözler önüne çıktı

Xiaomi önümüzdeki günlerde Redmi Note 13 5G, Note 13 Pro 5G ve Note 13 Pro+1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.