KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Gelire Göre Kredi Tutarı Hesaplama

İçindekiler

Gelire Göre Kredi Tutarı Hesaplama – Çekebileceğiniz kredi tutarı gelirinize göre değişkenlik gösterir. Aylık taksitlerin toplam tutarı, hane halkının gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Buna bağlı olarak da ödemekte olduğunuz başka bir kredi borcunuz yok ise aylık taksiti hane gelirinin yarısına denk gelecek şekilde kredi alabiliyorsunuz. Ödemekte olduğunuz başka krediler var ise hesaplamalara bu kredilerin aylık ödediğiniz taksit tutarları da eklenir.

Kredi Notu Çekilecek Kredinin Tutarını Etkiler Mi?

Kredi notu kredi alıp alamayacağınızı etkilediği gibi kredi tutarını da etkiliyor. Çünkü kredi notu, sizin finansal geçmişinizi bankalara gösteren sayısal bir değerdir. Kredi notunuzun yüksek olması bankaların size ödemeler konusunda güvenmesini sağlar ve başvurunuzun onaylanma ihtimalini de arttırır. Bu sebeple kredi puanınızın yüksek olması alabileceğiniz kredi tutarının da yüksek olmasını sağlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan ilk akla gelen ve en hızlısı düşük limitli olsa bir kredi kartı edinip onu düzenli kullanıp ödemektir. Bankalar ile aktif ve düzenli çalışmak, ödemelerinizi gününü geçirmek bir yana kalsın ödeme gününden önce ödemek ve otomatik fatura ödeme talimatı da kredi notunuzu yükseltmenize yarar. Ve kredi notunuz yükselmeden kesinlikle kredi başvurusu yapmayın. Bu bankaların gözünde olumsuz bir durum.

Gelirime Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Öncelikle çekilecek kredi türünün belirlenmesi önemli. Seçtiğiniz kredi türüne göre en fazla vade ve güncel faiz oranını hesaplayabilirsiniz. Daha sonrasında ise toplam gelirin %50’si olaraktan ya da olan krediniz varsa ödediğiniz kadarını kredi tutarınızdan düşünerek aylık ödeyebileceğiniz kredi taksiti ortaya çıkar. Ülkemizde genelde bankalar gelirin %50’si kadar kredi verse de bazı bankalarda istisnalar olabilyor.

Örnek Kredi Hesaplama

Toplam gelirinizin 5.000 tl olduğunu, aylık kredi tutarınızın ise 1000 tl olduğunu varsayarsak eğer,bu durumda (5000 TL / 2) 2.500 -TL aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı, (2500 TL – 1000 TL) 1500 TL ise çekebileceğiniz kredinin aylık taksiti olarak hesaplanabilir. Aynı şekilde asgari ücretle çalışan biri 2020 yılına göre 2324 tl alacak. Asgari ücretliler de aynı matematiksel düşünce ile aylık kredi taksitlerini hesaplayabilirler.

Aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarınızı bulduktan sonra, güncel faiz oranları ve kredi türünün vadesine göre ne kadar kredi çekebileceğinizi araştırın. Hesaplanan kredi tutarı anaparası, sizin alabileceğiniz toplam kredi tutarı anlamına gelir. Aynı zamanda ödediğiniz kredinin kapatılması halinde, ne kadar kredi çekebileceğinizi de öğrenmeniz gerekir.

 

Nedir
Zip Code Nedir?

Zip code nedir? sorusuna verilebilecek en basit basit cevap, terimin Türkçe karşılığı olan posta kodu1

3 dk. 77 Okundu
İçerik
Göz Kenarında Sıvı Birikmesi

Göz Kenarında Sıvı Birikmesi  - Göz kenarında beyaz akıntı gelmesi veya göz içinden çıkan beyaz1

4 dk. 237 Okundu
İçerik
Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma

Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma - Akbank sim kart değişikliği müşterilerin çok karşılaştığı durumlardan bir1

3 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.