KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Tarihi görev: NASA, bozulmamış ilk asteroit örneğini Dünya’ya getiriyor

Nasa Bozulmamis Ilk Asteroit Ornegini Dunya Ya Getiriyor168999 0 NASA, ajansın uzayda topladığı birinci asteroit örneğinin hafta sonuna kadar Dünya’ya ulaşacağını açıkladı. Uzay ajansı, bir asteroidin yüzeyinden örnek toplama misyonu olan OSIRIS-REx kapsülünün (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security-Regolith Explorer) Dünya’ya dönüşünü tıpkı vakitte canlı bir yayınla aktaracak. OSIRIS-REx ve NASA, 2020 yılında asteroit Bennu’dan örnek toplamayı başarmıştı.

Tarihi misyonda sona geliniyor

Nasa Bozulmamis Ilk Asteroit Ornegini Dunya Ya Getiriyor168999 1 8 Eylül 2016’da fırlatılan OSIRIS-REx, 20 Ekim 2020 tarihinde asteroit Bennu’nun yüzeyinden numuna almayı başardı. O tarihten bu yana kapsül Dünya’ya dönüş seyahatini sürdürüyor ve 24 Eylül 2023’te TSİ 17:00’da ABD Savunma Bakanlığı’nın Utah Test ve Eğitim Alanına inmesi bekleniyor. NASA, bu hassas inişin gerçekleştirilebilmesi için uzay aracı operatörlerinin OSIRIS-REx’in gezegenin atmosferine belli bir açı ve süratte girdiğinden emin olmaları gerektiğini açıklıyor.

NASA tarafından yapılan açıklamaya nazaran bu misyon, bilim insanlarının gezegenlerin nasıl oluştuğunu ve ömrün nasıl başladığını araştırmasına yardımcı olacak ve Dünya’ya çarpabilecek asteroitlere ait anlayışımızı geliştirecek.

Koyu yüzeye sahip ve karbonlu C tipi asteroitlerin bir alt tipi olan B tipi bir asteroid olarak sınıflandırılan Bennu, Güneş Sisteminin doğumundan itibaren bir “zaman kapsülü” olduğu için çalışmanın gayesi olarak seçilmişti. Bu çeşit asteroitler, oluşum vakitlerinden itibaren çok az jeolojik değişikliğe uğramış oldukları için “ilkel” kabul ediliyorlar. OSIRIS-REx misyonunun maliyetinin, yaklaşık 183,5 milyon dolar olan Atlas V fırlatma aracı hariç, yaklaşık 800 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

İçerik
TEKNOFEST İzmir bu hafta kapılarını ziyaretçilere açıyor

Cumhuriyetin yüzüncü yılına özel olarak bu sene üç farklı kentte düzenlenen TEKNOFEST'in son durağı olan1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
Windows 12 için geri sayım başladı: Çıkış tarihi ortaya çıktı

Bildiğiniz üzere Windows 11 iki yaşında ve hala Windows 10'un pazar hissesini geride bırakabilmiş değil.1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
iPhone 15 ile Apple Watch ve AirPods’u şarj edebileceksiniz

iPhone 15 & 15 Plus, iPhone 15 Pro & 15 Pro Max, artık Lightning temas1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.