KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Milli Deniz Topu’nun ilk teslimatı yapıldı

Milli Deniz Topu Nun Ilk Teslimati Yapildi169810 0 Makine ve Kimya Sanayisi AŞ (MKE) tarafından geliştirilen Milli Deniz Topu’nun entegrasyon çalışmalarının tamamlanmasının akabinde Türk Silahlı Kuvvetlerine birinci teslimatı yapıldı. Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında geliştirilen 2 gemide ve MİLGEM projesindeki gemilerde Ulusal Deniz Topu kullanılacak.

76mm 62 kalibre Ulusal Deniz Topu; hava savunma harbi, su üstü harbi ve kara bombardımanı vazifelerinde kullanılabilecek. Dakikada 80 atım suratına ve 5 farklı atış moduna sahip. Standart mühimmat ile 16 km, artırılmış menzilli mühimmat ile 20 km tesirli menzil sunuyor.

Milli Deniz Topu sayesinde Türk Deniz Kuvvetleri, yurt dışından tedarik edilen eserlerin yüksek maliyetlerinden ve bâtın ambargolardan kurtulacak. Ayrıyeten yurt dışından tedarik sürecinde yaşanan gecikmeler nedeniyle projelerin aksamasının önüne geçilecek.

Milli Deniz Topu Nun Ilk Teslimati Yapildi169810 1 Proje kapsamında geliştirilen ağır silahlı karakol gemileri; istihbarat gözetleme ve keşif, arama kurtarma, terörizmle uğraş, denizde kontrol harekatı, deniz özel harekatı üzere temel misyonları icra edecek.

MKE, Ulusal Deniz Topu’nun üretimini sürdürüyor. Yeni üretilecek Ulusal Deniz Topları Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi’nin ikinci gemisi ile MİLGEM 6, 7, 8’inci gemilerine entegre edilecek. Ayrıyeten ihracat için de görüşmeler yapılıyor.

MKE, 76 milimetre topta elde ettiği başarıyı, 127 milimetre deniz topu ile taçlandırmak istiyor. 127 milimetre deniz topu geliştirilmesi için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Ulusal Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü ile koordineli halde çalışmalara başlandı.

Milli Deniz Topu 76-62 mm özellikleri

 • Menzil: 16 km (standart mühimmat ile), 20 km (artırılmış menzilli mühimmat ile)
 • Namlu Çapı: 76mm
 • Namlu Uzunluğu: 4.700mm
 • Namlu Soğutması: Su Soğutma Sistemine sahip
 • Atım Suratı: Azami 80 atış/dk
 • Mühimmatsız Tartı: 7.500kg
 • Drisa Limiti: 360°  (Slip Ring ile)
 • İrtifa Limiti: -15°/+85°
 • Güç İhtiyacı: 440V, 3 Faz, 60Hz, 115V, 2 Faz, 60Hz
 • Operasyon: Hava savunma harbi, su üstü harbi, kara bombardımanı
İçerik
Facebook ve Instagram gönderileriniz yapay zeka için kullanıldı!

Meta geçtiğimiz günlerde Facebook, Instagram ve WhatsAppiçin bir dizi yapay zeka özelliği duyurdu. Meta’nın platformları1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Huawei orta sınıf 5G telefon pazarına yeniden girmeye hazırlanıyor

Huawei, Kirin 9000s ve Mate 60 serisiyle tarihi bir atılım yapmayı başarmıştı. Firma büsbütün kendi1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Galaxy Tab S9 FE ve S9 FE Plus Avrupa’da listelendi: İşte fiyatı

Samsung, geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Galaxy Tab S9 ailesini genişletmeye hazırlanıyor. Bu bağlamda ailenin yeni üyeleri1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.