KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Güneş panelleri için pasif kar temizleme yöntemi geliştirildi

Gunes Panelleri Icin Pasif Kar Temizleme Yontemi Gelistirildi169005 0 Net sıfıra ulaşma eforu içinde olan bilim insanları, mevcut teknolojileri faal bir halde koruma etmenin uygun maliyetli yollarını arıyor. Bilhassa kış kaidelerinde ve kar yağışından sonra güneş panellerinin verimliliği önemli oradan düşüş yaşayabiliyor. Bir araştırma grubu artık bu sorunu çözebilecek bir metot geliştirdiklerini duyurdu.

Güneş panellerinde biriken karı temizlemede kolay yöntem

Fotovoltaik sistemler sert hava şartlarında ziyan görme eğilimindedir; örneğin, çok kar yağan kuzey bölgelerinde yıllık güç kayıpları yüzde 15 düzeylerine kadar çıkabiliyor. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Toledo Üniversitesi‘nden bir küme araştırmacı, güneş panellerindeki karı pasif bir formda temizleyebilen ve kış ayları boyunca çalışmaya devam etmelerini sağlayan Snow-Free Solar isimli yeni bir kaplama geliştirdi.

Gunes Panelleri Icin Pasif Kar Temizleme Yontemi Gelistirildi169005 1 Araştırma takımı geliştirdikleri kaplamayı panelin alt çıkıntısına uygulayarak 150 güneş gücü santralinde testler gerçekleştirdi. Belirtilenlere nazaran bu sayede güneş ışığının emilimi engellenmeden kar başarılı bir formda eritildi. Bilim insanları, Snow-Free Solar’ın panel üzerinde rastgele bir kısmi gölgelenmeye yahut sıcak noktalara neden olmayan ve modül garantisini geçersiz kılmayan, uygulaması kolay bir şerit kaplama olduğunu vurguladı.

Ayrıca şeritler hem yeni hem de eski güneş panellerinde çarçabuk kullanılabiliyor. Toledo Üniversitesi Makine Sanayi ve İmalat Mühendisliği Kısmı’nda doçent olan Hossein Sojoudi şunları söyledi: “Şerit kaplamalar panelin alt kenarına uygulanarak, çalışması için rastgele bir güç gerektirmeden pasif bir formda karı temizliyor.” Dal ortaklarıyla birlikte çalışan Dr. Sojoudi, 2023 yılı sonuna kadar ABD genelinde binlerce şerit kaplamanın kurulmasını beklediğini söyledi. Sojoudi, 2024 yılı sonuna kadar 1 milyon şerit kaplama üretim suratına ulaşacaklarını iddia ediyor: “Çözümümüz, ağır kar yağışı alan eyaletlerde yıllık 150 milyon dolar ek gelir sağlayabilecek, oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji”

İçerik
Counter Strike 2 geliyor: CS2, sınırlı sayıda oyuncuyla test ediliyor

Counter Strike 2, artık neredeyse tüm faal CS: GO oyuncularına açık. Valve, muhakkak rütbedeki oyunculara1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Japonya, uzay ve Ay için tarihi görevini başlattı: İşte serüvenin detayları

Uzay hiç olmadığı kalabalık olmaya başladı. ABD, Hindistan, Çin, Avrupa ve Japonya adeta büyük bir1

5 dk. 1 Okundu
İçerik
Geçmiş WhatsApp konuşmaları kolayca bulunabilecek: İşte yeni özellik

WhatsApp, kullanıcıların makul bir tarihteki konuşmalarına daha kolay ulaşmalarını sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Tarihe1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.