KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünyanın en büyük rüzgar türbini fırtına sırasında üretim rekoru kırdı

Dunyanin En Buyuk Ruzgar Turbini Yeni Bir Rekor Kirdi168511 0 Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar türbini, 24 saatlik bir müddet içinde tek bir rüzgar türbini tarafından elektrik üretimi konusunda yeni bir dünya rekoru kırdı. Geçtiğimiz haftalarda kaydedilen rekor da böylelikle kısa müddette kırılmış oldu. Bu ortada yeni rekorun bir tayfun sırasında elde edildiğinin de altını çizelim.

Yeni düna rekoru Goldwind’e geçti

Goldwind tarafından üretilen GWH252-16MW akıllı rüzgar türbini kolay bir halde devasa bir boyuta sahip. Türbinin rotor çapı 252 metre ve yaklaşık olarak 50.000 metrekarelik bir süpürme alanına sahip. Bu alan yedi futbol alanına tekabül ediyor. Türbinin göbeği ise 146 metre yükseklikte, yani yaklaşık 50 katlı bir bina kadar.

16 MW’lık rüzgar türbini haziran ayında Çin’in güneydoğusunda bulunan Zhangpu Liuao Faz 2 açık deniz rüzgar çiftliğine kuruldu ve 19 Temmuz’da faaliyete geçti. Bu çiftliğin gelişimi ise devlete ilişkin güç şirketi China Three Gorges (CTG) tarafından yürütülüyor. CTG’ye nazaran, 1 Eylül’de 16 MW’lık rüzgar türbini, Haikui Tayfunu karşısında yaklaşık 85 km/sa ve saniyede 23,56 metre zirve rüzgar süratiyle karşılaştı.

Normalde rüzgar türbinleri rüzgar suratı saniyede 25 metreyi aştığında çok yüklenmeyi önlemek için kanatlarını otomatik olarak kilitliyor ve fırtına sırasında üretimi kesiyor. Fakat Goldwind’in akılı ünitesi kanatlarını gerçek vakitli olarak ayarlayarak elektrik üretmeye devam edebiliyor. Böylelikle türbin, yalnızca 24 saat içinde 384,1 megawatt-saat elektrik üretimi gerçekleştirdi. Bu ölçü 170.000 meskene güç sağlamak için kâfi. Bu birebir vakitte tek bir rüzgar türbini tarafından bir günlük mühlet içinde elektrik üretim rekoru manasına geliyor.

Yaklaşık iki hafta evvel ise bu dünya rekoru Danimarkalı rüzgar devi Vestas’a aitti. Vestas’ın V236-15.0 MW prototipi 24 saat içinde 363 megawatt-saat güç üretmişti.

İçerik
Apple, macOS Sonoma final öncesi sürümü yayınladı: İşte desteklenen Mac’ler

Apple, 18 Eylül’de iPhone’lar için iOS 17, iPad’ler için iPadOS 17, Apple Watch'lar için watchOS1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Apple Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 onarım ücretleri belli oldu

Apple, Türkiye’de 22 Eylül'de iPhone 15 modelleriyle birlikte Apple Watch’ları da ön siparişe açacak. Tasarımsal1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Microsoft’un Surface ve yapay zeka merkezli “özel” etkinliğinden beklenenler

Microsoft, bu hafta düzenleyeceği özel bir aktiflik kapsamında üç yeni Surface cihazını ve Windows, Office,1

4 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.