KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünyada ilk: Türk SİHA’ları hava hedeflerini GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN ile vuracak

Dunyada Ilk Turk Siha Lari Artik Hava Hedeflerini Vurabilecek169847 0 TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE), Bayraktar TB2 ve AKINCI üzere insansız hava araçlarında kullanılmak üzere havadan havaya füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın hafif versiyonlarını geliştiriyor.

GÖKDOĞAN, görüş ötesi menzilli (BVR) bir havadan havaya füze iken BOZDOĞAN, Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarında kullanılmak üzere geliştirilmekte olan görüş menzilli bir havadan havaya füze pozisyonunda. Her iki füze de tekrar F-16 projesi için geliştirilmekte olan MURAD AESA radarının İHA versiyonu ile entegre edilecek.

SİHA’lar için hava-hava füzesi

Bu gelişme, kısa bir müddet evvel Türkiye’nin insansız hava aracının Suriye üzerinde Amerikan F-16’sı tarafından vurulması ışığında değer kazanıyor diyebiliriz. İnsansız hava aracı bir BVR füzesi ile silahlandırılmış olsaydı, F-16 pilotunun Türk İHA’sına kolay bir atış yapması engellenebilir yahut caydırıcılık sağlanabilirdi. Öte yandan Türkiye kısa mühlet evvel iki füzenin seri üretimine başladı. SİHA’lara özel füze konfigürasyonlarının geliştirilmesi tamamlandıktan sonra bu İHA’lara özel füzelerin entegrasyonuna geçilecek.

Dunyada Ilk Turk Siha Lari Artik Hava Hedeflerini Vurabilecek169847 1 Buna paralel olarak, ASELSAN tarafından geliştirilen ulusal AESA radarı MURAD, test emelli olarak AKINCI TİHA‘ya muvaffakiyetle entegre edildi. Bu testlerin tamamlanması ile AKINCI, MURAD AESA Radarı ile tespit edilen hava maksatlarını, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Füzeleri ile birlikte angaje edebilecek kabiliyete kavuşacak. Çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı kapsamında ASELSAN, BAYKAR ve TÜBİTAK-SAGE tarafından gerçekleştiriliyor.

Hâlihazırda dünyada havadan havaya füze konuşlandırabilen bir insansız hava aracı (İHA) platformu bulunmuyor. Yakın vakitte ABD, BOZDOĞAN Havadan Havaya Füzesi’ne muadil olan AIM-9 Sidewinder‘ın test atışını MQ-9 Reaper SİHA‘sını kullanarak gerçekleştirmişti. Şayet Türkiye, ABD’den evvel SİHA’larına GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ı entegre edebilirse bu alanda bir unsur imza atmış olacak.

BOZDOĞAN

Dunyada Ilk Turk Siha Lari Artik Hava Hedeflerini Vurabilecek169847 2 BOZDOĞAN, ABD tarafından üretilen AIM-9X’e eşdeğer bir Görüş İçi Havadan Havaya Füzesi pozisyonunda. Harika Nişan Çizgisi Sapma (off-boresight) açısı sunan yüksek çözünürlüklü Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip olan BOZDOĞAN, elektronik harbe karşı da sağlam. Yaklaşık 25 kilometre menzile sahip olan bu füze, ses suratının üç katına (Mach 3) kadar suratlara ulaşabilmekte ve vektör denetimi sayesinde harika hareket kabiliyeti sergilemekte. IIR harp başlığı sayesinde seyir füzelerini dahi tesirli bir biçimde maksat alabilmekte.

GÖKDOĞAN

Dunyada Ilk Turk Siha Lari Artik Hava Hedeflerini Vurabilecek169847 3 ABD üretimi AIM-120 AMRAAM’ın muadili olarak vazife yapan GÖKDOĞAN, Görüş Ötesi Havadan Havaya Füze pozisyonunda. Katı hal tasarımı ve Faal Radar (AR) Arayıcı Başlığı ile ateşle ve unut, çoklu maksat kilitleme, fırlatma sonrası kilitleme ve çeşitli açılardan amaçlara angaje olma üzere yetenekler sunuyor. Kardeşi üzere GÖKDOĞAN da lektronik harbe karşı güçlü ve karıştırma kaynaklarına hakikat yönlendirilebilir. Yaklaşık 65 kilometrelik etkileyici bir menzile ve 4+ mach hıza sahip olan füze, bilgi irtibatı sayesinde hedeflerini güncelleyebilmekte.
İçerik
Intel, 14. Nesil masaüstü işlemcilerin tamamını doğruladı

Bildiğiniz gibi Intel, çok yakında 14. Kuşak işlemcilerini duyuracak. Raptor Lake Refresh olarak isimlendirilen bu seri, isminden da1

3 dk. 2 Okundu
İçerik
Jüpiter’in buzlu uydusu Europa’da yaşamın ayak izi keşfedildi

Bilim insanları bir müddettir Europa'nın buzlu kabuğunun altında su okyanuslarının yattığının farkındaydı fakat bu okyanusların1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Haftaya A101 marketlerde premium fiyatta akıllı televizyonlar ve realme 10 var

Bu sıralarda meskeninize üst düzeyde bir akıllı televizyon arıyorsanız Samsung, Toshiba ve Philips markalarının premium1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.