KATEGORİLER
Kripto Al Sat

D Vitamini Eksikliği ve Kilo

D Vitamini Eksikliği ve Kilo – Sıkı bir diyet yapıyorsanız, ancak yine de kilo veremiyorsanız, D vitamini eksikliği kilo vermenizi engelleyebilir. Kadınlarda daha yaygın olan D vitamini eksikliği, kilo kaybını etkileyen faktörlerden biridir. Sağlıklı Beslenme D vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin kemik gelişimi ve zayıflaması ile enerji tüketimi dengesinden etkileniyor D vitamini eksikliği, dünya çapında insanların yaklaşık yüzde 50’sini etkilediği tahmin edilmektedir. Kemik gelişiminden bağışıklık sistemine, çocuklarda büyümeden diş çıkarma gecikmesine kadar sağlığımızı etkiler. Bununla birlikte, D vitamininin etkisi bunların hepsi ile sınırlı değildir. Son araştırmalar, D vitamini eksikliğinin kilo kaybını etkileyen faktörlerden biri olduğunu göstermektedir.

Kilo vermek veya mevcut kilonuzu korumak o kadar zor değil. Önemli olan vücudumuzun neye ihtiyacı olduğunu bilmek. Ne yazık ki, kilo verirken eksik veya doldurulmuş bilgilerle hareket edebiliyoruz. Kilo verirken dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri D vitamini değerlerimizdir. D vitamini eksikliği, özellikle kadınlarda kilo kaybını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. D vitamini, kalp, beyin ve pankreas gibi birçok organda özel reseptörlere sahiptir. D vitamini reseptörlerine sahip dokulardan biri kaslarımızdır. D vitamini eksik olan kaslar daha çabuk yorulur ve metabolizmaları bozulur. Bu durum enerji tüketim dengelerini olumsuz yönde etkiler ve yağlanmayı kolaylaştırır. Kilo veremiyorsanız, D vitamini seviyenizi ölçmelisiniz.

Ne Kadar D Vitamini Gereklidir?

Herkesin yeterli D vitamini stoğuna sahip olup olmadığına bakılmalı. Bir kişinin D vitamini değeri 21 mg 50-60 mg’lara inmeye başlıyorsa sıkıntı var demektir. D vitamini seviyelerinin iyileştiği insanlar açlıklarını kontrol etmeye, daha az yemek yemeye ve daha uzun süre karınları tok olarak kalmaya başlar. Ağırlık programlarındaki yağ yakma hızları da artmaktadır. Buna ek olarak, D vitamini yanı sıra omega-3 yağlar karın yağ erimesinde etkisi vardır. Bu muhtemelen kalsiyumun etkinliğini artırarak elde edilir. D vitamini alımı için günlük dozlar; 1 yaşın altındaki bebekler için günde 400 ünite, 600 mg. 1-18 yaş arası çocuklar 800 mg , 18 yaş ve üstü yetişkinler için günde 1000 mg olabilir.

Demir bakımından zengin kırmızı et ve yumurta, özellikle de tohumlanmış siyah üzüm, pekmez gibi mutlaka mutlaka yiyin. C vitamini demir emilimini arttırdığından, yumurta ve kırmızı et ile birlikte bol miktarda yeşillik yiyin. Demir emilimini azalttığı için süt veya yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin yiyecekleri çok fazla tüketmeyin. Yemeklerden en az bir saat sonra çay ve kahve tüketin. Eğer kilo vermek istiyorum dersen güneşe çıkın. D vitamini eksikliği çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar; kilo vermeyi zorlaştırır, kilo almayı kolaylaştırır. Bir kişinin D vitamini ihtiyacının sadece yüzde 10’u besinler aracılığıyla sağlanabilir. Birinin vücudundaki D vitamini yüzde 90-95’i güneş ışınlarının etkisi ile ciltte sentezlenir. Ayrıca Balık yağı, karaciğer, peynir ve yumurta sarısı yağda çözünen D vitamini için en iyi besindir.

Piyasada farklı D vitamini formları olmasına rağmen, sprey formunda katkı maddeleri ve BHA içermeyen D vitamini seçenekleri de vardır. Son zamanlarda, sprey şekli gibi kullanımı kolay saf zeytinyağında D3 vitaminleri tercih edilmektedir. Özellikle kilo veremeyenler kesinlikle D vitamini seviyelerini ölçmelidir, aksi takdirde kilo vermek oldukça zor olabilir.

 

 

 

 

 

İçerik
iPhone Ana Ekrandan Silinen Uygulama Nasıl Geri Getirilir?

Ios kullanan biriyseniz, iphone ana ekrandan silinen uygulama nasıl geri getirilir? konusunu merak etmişsinizdir. Haydi1

5 dk. 37 Okundu
İçerik
Leblebi Kilo Aldırır mı?

Leblebi nohutun pek çok farklı özel işlemlerden geçirilmesi sonucu kuruyemiş olarak tüketilen bir yiyecektir. Çoğu1

3 dk. 6 Okundu
İçerik
Eminevim Güvenilir mi?

Sabit bir maaşınız var, ve ne büyüyen ne küçülen bir bütçeniz bulunuyor. Ev almak istiyorsunuz.1

3 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.