KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bilim insanları “dünyanın en korkunç sesini” yeniden üretti: Tüyler ürpertiyor!

Bilim Insanlari Dunyanin En Korkunc Sesini Yeniden Uretti169272 0 Bilim insanları ölmekte olan bir bayanın çığlıklarını andıran “Aztek mevt düdüğünün” müthiş sesini tekrar oluşturdu. Orjinal Aztek vefat düdüğü, 1999 yılında Mexico City’deki bir Aztek tapınağında yapılan hafriyatlar sırasında, başsız bir iskeletin elinde bulunmuştu.

Bilimsel deneylere yönelik eğitici bir YouTube kanalı olan The Action Lab, Aztek vefat düdüklerinin sesini içeren bir görüntü yayınladı. Ses, çağdaş teknoloji sayesinde tekrar üretildi. The Action Lab, efsanevi düdüğün Amerikan HeyGears şirketinin 3D yazıcısı kullanılarak nasıl yine üretildiğini gösterdi.

Bilim Insanlari Dunyanin En Korkunc Sesini Yeniden Uretti169272 1

Ne maksatla kullanılıyordu?

Azteklerin bu kafatası halindeki düdükleri rüzgar rabbi Eecatl onuruna düzenlenen kurban törenlerinde kullanmış olabileceklerine inanılıyor. Düdüğün başsız bir iskeletin elinde bulunması da bunun bir göstergesi. Meksika’daki kazıların akabinde arkeologlar birinci başta bunun bir tıp oyuncak olduğunu düşündüler ve fazla kıymet vermediler.

Ancak yaklaşık 15 yıl sonra, araştırmacılardan biri kafatasının üst kısmındaki deliğe üfledi ve akabinde herkes tüyler ürpertici bir ses duydu. Bu şaşırtan bir keşifti zira sesi bir “insan çığlığına” benziyordu. Düdüğün tam olarak ne maksatla çalındığı bilinmiyor. Ancak bu hususta birkaç teori mevcut.

Bilim Insanlari Dunyanin En Korkunc Sesini Yeniden Uretti169272 2

İnsan gırtlağını taklit ediyor

Bazı uzmanlar Azteklerin bu sesi muhtemelen kurban edilen insanların ruhlarının öbür dünyaya gitmesine yardımcı olmak için kullandıklarına inanıyor. Ayrıyeten düdük kötü ruhları korkutup kaçırabilecek bir savunma aracı olarak da kullanılmış olabilir. Bir öbür hipotez de düdüğün savaşın başında düşmanlara korku salmak gayesiyle kullanıldığı tarafında.

Bilim Insanlari Dunyanin En Korkunc Sesini Yeniden Uretti169272 3 Aztek vefat düdüğünün yapısı, insan gırtlağını taklit eden bir biçime sahip. Üflendiğinde hava iki modüle bölünerek titreşimli sesler oluşturuyor. Düdüğün içindeki mantar toplar da sesi bozarak ölüm acısı çığlıklarına dönüştürüyor. Bilim insanları, yok olmuş bir medeniyetin kan donduran bu icadının birden fazla Aztek kuşağı tarafından işitildiğini kanıtladı.
İçerik
Bayraktar TB3’ün ilk koşu testi yapıldı

Kısa pistli gemilerden iniş ve kalkış özelliğine sahip dünyanın birinci silahlı insansız hava aracı olması1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemi Filistin füzeleriyle başa çıkabiyor mu? İşte görüntüler

İsrail'e ilişkin Demir Kubbe füze savunma sisteminin Gazze Şeridi'nden atılan füzeleri vurduğu görüntüler internete düştü.1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Google Asistan’a yapay zekalı Bard eklendi: Artık çok daha zeki

Geçtiğimiz gün düzenlenen Made by Google etkinliğinde şirket, Bard yapay zeka sohbet robotunu Google Asistan'a1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.