KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Assos nerede? Assos’ta gezilecek yerler neler? Assos’a nasıl gidilir, kaç kilometre?

Kültürel dokular ve tabiatın zenginliğinin harmanlandığı bir tatil planı oluşturmak istiyorsanız Assos’ta harika bir atmosfere kucak açabilirsiniz. İster çocuklarınız ve eşinizle eğlenceli vakitler geçirmek ister tek başınıza kafa dinlemek için tercih edebileceğiniz bu yer seyahat severlerin uğrak noktaları ortasında bulunuyor. Pekala Assos nerede? Assos’ta nereye gidilir? İşte merak ettiğiniz her ayrıntı haberimizde…

Yaz aylarının sıcak esintilerine kucak açtığımız şu vakitlerde tatilin tadını çıkarmak için şimdi kusursuz planlar yapabiliriz. Bilhassa tertemiz denizlerin ve altın sarısı kumların çevrelediği sakin bir tatil yapmayı düşünüyorsanız; tam da size nazaran bir teklifimiz var! Kuzey Ege’nin en dikkat çeken yerlerinden biri olan Assos, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak için gerçek bir seçim olacaktır. Geçmişin derinden gelen izlerine tanıklık edebileceğiniz Assos, hem tarihi ögeleri hem varlıklı kültürü hem de nefes kesen görünümleriyle yerli ve yabancı turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Gelin, her mevsimde eşsiz bir hoşluğu içerisinde barındıran Assos’u yakından tanıyalım.

ASSOS NEREDE?

Görenleri hayran bırakan Assos, Çanakkale’de yer almaktadır. Kentin ortalama 87 kilometre güneyinde bulunan Ayvacık ilçesinin bir köy kasabası olarak bilinen Assos, Midilli Adası’nın karşısında yer alan Edremit Körfezi‘ndedir. 

Ujf7G 1629896570 4713

Assos

ASSOS ANTİK KENTİ 

Assos denildiği vakit akla birinci olarak Assos Antik Kenti gelmektedir. Nefes kesen deniz görüntüsüyle çevrili olan bölge, esaslı bir tarihi gözler önüne sermektedir. M.Ö. 7. yüzyıla uzanan geçmişiyle dikkatleri üzerine çeken antik kent içerisinde Athena Tapınağı, Batı Kilisesi ve Antik Tiyatro yer almaktadır. 

T4Maf 1629898978 7322

Assos Antik Kenti

Buranın tarihine göz atacak olursak; Midilli halkının göç etmesiyle bir polis kent haline gelen yer Aristoteles ve Eristos gibi ünlü filozofları topraklarında ağırlamıştır. 

Kjvkc 1629898995 4693

Assos Antik Kentinden kareler

Antik kent vakit içerisinde Pers, Lysimachos Krallığı, Pergamon Krallığı, Roma ve Türklere kapılarını aralamasıyla adeta bir kültür merkezi pozisyonundadır. 

Nyrza 1629899017 7244

Assos Antik Kentinin özellikleri

HÜDAVENDİGAR CAMİİ

Behramkale Köyünün çabucak üst kısmında yer alan Hüdavendigar Camii, 14. yüzyılın sonlarında I. Murat periyodunda inşa edilmiştir. Erken Osmanlı Periyodu yapıları ortasında bulunan caminin minaresiz olması en dikkat çeken özelliklerinden biridir.

F76M7 1629899284 0987

Hüdavendigar Camii

Aynı vakitte caminin içerisinde kireci dökülmüş duvarlarında kök boyasıyla yapılmış kadırga fotoğrafları eşsiz bir mimarisinin örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çizimlerin geçmişte bölgede konaklayan denizcilerin mirası olduğu düşünülmektedir. 

Hüdavendigar Camii özellikleri

KADIRGA KOYU

Assos’un 2 kilometre uzaklığında yer alan Kadırga Koyu, uzun ve berrak plajıyla tatilcilerin birinci tercihi ortasındadır. Tertemiz denizi ve geniş plajıyla göz kamaştıran koyda dilerseniz kamp da yapabilirsiniz. Kadırga Plajı, tadilat yapılması nedeniyle Midilli’den getirilen kadırgalar nedeniyle bu ismi almıştır.

Kadırga Koyu

Aynı vakitte Assos, dalış ve sörf sporları için de mükemmel bir yerdir. Tarihi seyahatinizin akabinde su sporlarıyla keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Xlp63 1629899918 0597

Kadırga Koyundan kareler

BEHRAMKALE KÖYÜ

Osmanlı devrinde kurulan Behramkale Köyü, antik kentin orta kısmında yer almaktadır. Surların içerisinde bulunan köyde, Assos mimarisiyle yakından tanışabilirsiniz. Taş işçiliğin etkileyici yapıtlarının yer aldığı sokaklarda dolaşırken Osmanlı periyoduna ilişkin olan cami ve köprüye de hayran kalacaksınız.

Rpknj 1629900329 094

Behramkale Köyü

ASSOS’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul ve Assos ortası ortalama olarak 400 kilometredir. Assos’a ulaşmak için dilerseniz kara yollarını kullanabileceğiniz üzere hava yolları ile de gitmeniz mümkündür. 

  • Eğer hava yollarını kullanarak Assos’a gitmek isterseniz; İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından dilediğinizi tercih ederek Assos’a ortalama 60 kilometre uzaklıkta yer alan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı‘na gidebilirsiniz. Sonrasında Edremit, Ayvalık araçlarını kullanarak Assos’a ulaşabilirsiniz. Ortalama uçak bileti fiyatları ise 773,99 TL‘dir.
  • Eğer özel araç dışında kara yolları ile Assos’a ulaşmak istiyorsanız; İstanbul Otogarı’ndan Çanakkale Otogarı’na giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 4 saat 48 dakika sürecek olan seyahatiniz için ortalama otobüs bileti fiyatı ise; 190,00 TL‘dir.

6T9B1 1629897194 5282

Assosa gitmenin yolları

KEYİFLİ TATİLLER DİLERİZ!

İçerik
2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu belirtileri nelerdir? 2 yaş sendromu ne kadar sürüyor?

Tüm insanlığın hayatında muhakkak geçiş periyotları ve sendrom atlattıkları vakit dilimleri vardır. Yetişkinlerde olduğu üzere1

4 dk. 1 Okundu
İçerik
Cici Bebe Kilo Aldırır mı?

Bebek bisküvisi cici bebenin kilo artışına yardımcı olup olmadığı sık sık tartışılan konulardan yalnızca biridir.1

3 dk. 7 Okundu
İçerik
Sevmek Zamanı’nın konusu nedir? Sevmek Zamanı oyuncuları kimlerdir? Sevmek Zamanı başlıyor!

Türk Sinema tarihine damga vuran üretimlerden biri olan Sevmek Vakti günümüze uyarlanarak ekranlara dizi formatında1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.