KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Amazon’un 100 milyon dolar harcadığı Türkiye’deki ilk lojistik merkezi açıldı

Amazon Un Turkiye Deki Ilk Lojistik Merkezi Acildi169435 0 Amazon’un İstanbul Tuzla’daki lojistik merkezinin resmi açılış merasimi, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Lideri Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu ve medya mensuplarının iştirakiyle gerçekleşti. Açılış merasimine gönderdiği bildiride Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçen lojistik merkezinin yüzlerce yeni istihdam imkânı sağlamış olmasından duyduğu memnuniyeti vurguladı.

Amazon’un Türkiye’deki birinci lojistik merkezinin resmi açılış merasimi, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Lideri Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, Amazon Avrupa ve Kuzey Amerika Operasyonlarından Sorumlu Lider Yardımcısı Stefano Perego, Amazon Türkiye Operasyonlar Genel Müdürü Hakan Karadoğan ve Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott’ın iştirakiyle gerçekleşti. Amazon’un İstanbul, Tuzla’da bulunan ve 100 milyon doları aşkın bir yatırımla hayata geçirdiği Türkiye’deki birinci lojistik merkezi, faaliyete başladığı Eylül 2022’den bu yana yüzlerce yeni istihdam fırsatı yaratırken, Türkiye’deki KOBİ’lerin işlerini büyütmelerine ve artan müşteri talebinin karşılanmasına da kıymetli katkılar sağlıyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Ülkemizdeki ticari faaliyetlerine 5 yıl evvel başlayan Amazon Türkiye’nin bugün 45 bin müteşebbisle birlikte 500 milyon avroluk bir ihracat muvaffakiyetini yakalaması, her türlü takdiri hak etmektedir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış merasimi için gönderdiği iletide Amazon lojistik merkezinin ülke iktisadına sağladığı katkıları vurgulayarak şunları kaydetti: “100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçen lojistik merkezinin yüzlerce insanımıza istihdam kapısı olacağını öğrenmekten memnuniyet duyduğumu bilhassa söz etmek istiyorum. Ülkemizdeki ticari faaliyetlerine 5 yıl evvel başlayan Amazon Türkiye’nin bugün 45 bin müteşebbisle birlikte 500 milyon avroluk bir ihracat muvaffakiyetini yakalaması, her türlü takdiri hak etmektedir. Temennimiz; istihdam sağlayan, katma bedel üreten bu çeşit yatırımların daha da artmasıdır. Son 21 yılda 255 milyar doların üzerinde direkt memleketler arası yatırım çekmiş bir ülke olarak yerli-yabancı sermaye ayrımlarını kabul etmiyoruz. Türkiye’ye inanan, güvenen, Türk iktisadının potansiyelini harekete geçirmek için çalışan herkese takviye olmayı vazife biliyoruz. Ülkemizin kalkınma yolcuğunda bugüne kadar kritik rol oynayan milletlerarası yatırımların Türkiye Yüzyılının inşasında da lokomotif misyonu üstleneceğine inanıyorum.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Lideri Mustafa Varank: “Böylesine teknolojik ve sürdürülebilir lojistik merkezinin Amazon’a, işletmelerimize, ekonomimize ve ülkemize güzel olmasını diliyorum”

Açılış merasimine katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Güç, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri Mustafa Varank, yaptığı konuşmada “Yakın tarihimizin en büyük felaketlerinden olan sarsıntı sürecinde Amazon, çalışanlarıyla, depolarıyla, uçaklarıyla, sağladığı birebir ve nakdi yardımlarıyla seferberliğimize katıldı. Acil gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olmak ismine afet yardım programını devreye sokarak bizimle birlikte alanda oldu. Gösterdiğiniz dayanışmadan ötürü şükranlarımı sunuyorum” dedi. Amazon’un bilhassa KOBİ ölçeğindeki işletmelerin işlerini büyütmeleri için değerli katkılar sağladığını vurgulayan Varank, “Amazon Türkiye’nin Ticaret Bakanlığımızla yürüttüğü BiTıklaİhracat programını da çok değerli buluyorum. Hangi ölçekte olursa olsun işletmelerimiz birinci sefer ihracatlarını gerçekleştiriyor, global pazarlara erişiyorlar. Ayrıyeten, binden fazla vatandaşımıza nitelikli istihdam imkânı sağlarken bugün resmi olarak açılışını yapacağımız lojistik merkeziyle bu sayı inşallah daha da artacak. Böylesine teknolojik ve sürdürülebilir lojistik merkezinin Amazon’a, işletmelerimize, ekonomimize ve ülkemize iyi olmasını diliyorum” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu: “Bu tesisin, elektronik ihracatımıza yapacağı katkı ve Türkiye’deki tedarikçilerin global pazarlara erişimi için sunacağı imkan açısından farklı bir değeri olduğunu düşünüyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu konuşmasında, “2018 yılından bu yana faaliyet gösteren Amazon’un, Türkiye’deki birinci lojistik üssü yatırımını 2022 yılı Mart ayında Bay Perego ile kamuoyuna duyurmuştuk. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak Amazon grupları ile tüm süreç boyunca yakın ve sıkı bir çalışma yürüttük. Bugün bu teknolojik tesisin açılışını gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşıyoruz. Yatırımın kıymeti, sağlayacağı istihdam, oluşturacağı iş hacminin yanı sıra bu tesisin, elektronik ihracatımıza yapacağı katkı ve Türkiye’deki tedarikçilerin global pazarlara erişimi için sunacağı imkan açısından farklı bir kıymeti olduğunu düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ülkemizin daima gelişen lojistik altyapısı, dijitalleşen iktisadı ve süratle büyüyen e-ticaret bölümü daha fazla yatırım için fırsat oluşturmaktadır. Cumhuriyetimizin 100. yılında açıklanan bu değerli yatırım vesilesiyle Amazon ailesini tebrik eder, Türkiye Yüzyılı’nı yatırım yüzyılı yapma amacımızda bizimle birlikte oldukları için kendilerine teşekkür ederiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu: “Amazon, KOBİ’lerimizin dijitalleşmesi ve ihracatında değerli bir kaldıraç oluşturdu”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu ise, yaptığı konuşmada “Amazon üzere global oyuncuların Türkiye’de faaliyetlerini, ülke iktisadına sundukları çok boyutlu katkıları nedeniyle değerli görüyoruz. Amazon kobilerimizin dijitalleşmesi ve ihracatında değerli bir kaldıraç oluşturdu. Küresel operasyonlarındaki bilgi ve tecrübeyi ekosistemimize kazandırıyor. Dahası, yaptığı entegre yatırımlar ile ülkemizin lojistik kapasitesine değerli katkıda bulunuyor” sözlerini kullandı.

Amazon Un Turkiye Deki Ilk Lojistik Merkezi Acildi169435 1 Amazon Avrupa ve Kuzey Amerika Operasyonlarından Sorumlu Lider Yardımcısı Stefano Perego: “Türkiye’ye şimdiye kadar 5,2 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık, binden fazla istihdam sağladık”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Amazon Avrupa ve Kuzey Amerika Operasyonlarından Sorumlu Lider Yardımcısı Stefano Perego, “Amazon, faaliyet gösterdiği ülkelerde yıllardır mahallî kalkınmaya katkıda bulunarak birçok istihdam imkanı ve ekonomik fırsat yaratıyor. Memnunlukla lisana getirmek istiyorum ki Türkiye de bu ülkelerden bir tanesi. Türkiye’de faaliyete başladığımız 2018 yılından bu yana 5,2 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık ve halihazırda binden fazla kişi istihdam ediyoruz” diyerek ekledi: “Biz, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde müspet bir rol oynamayı amaçlayan küresel bir şirketiz ve bu amaçla global ölçeğimizi ve inovasyon yeteneğimizi çalışanlarımızın bir modülü olduğu toplulukları güçlendirmek için kullanmaya çaba gösteriyoruz. Bu bağlamda Türkiye’de de LÖSEV’e (Lösemili Çocuklar Vakfı) takviye olmanın ve Lösante Hastanesi’nde tedavi gören gözü pek küçük bireylerin ilaç masraflarına takviye olmanın memnunluğunu yaşıyoruz.” 

Amazon Türkiye Operasyonlar Genel Müdürü Hakan Karadoğan: “Türkiye’de kaliteli istihdam sağlamak ve iş yeri güvenliği en kıymetli önceliğimiz”

Açılış konuşmalarının akabinde Amazon’un sunduğu çağdaş ve inançlı çalışma şartları hakkında bilgiler veren Amazon Türkiye Operasyonlar Genel Müdürü Hakan Karadoğan, şunları söyledi:

“Türkiye’de açtığımız birinci lojistik merkezimiz, ülkemize olan bağlılığımızın bir göstergesi. Artan müşteri talebinin karşılanması konusunda kıymetli katkılar sağlayan merkezimiz, içinde mühendislik, bilişim teknolojileri (IT) ve operasyonel rollerin de bulunduğu geniş bir yelpazede istihdam imkanları sağlıyor. Çalışanlarımızın refahı iş modelimizin temelinde yer alıyor ve güvenlik, kapsayıcılık ve hürmete dayalı bir çalışma ortamını teşvik ediyoruz. Sunduğumuz bu çalışma ortamına ek olarak çalışanlarımızın bir modülü olduğu toplulukları desteklemek ismine ilgili kurumlarla diyalog halinde olmaya ve yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.”

Amazon, Türkiye’de faaliyetlerine başladığı 2018 yılından bu yana İstanbul’daki kurumsal ofisleri ve lojistik merkezi aracılığıyla bini aşkın bireye istihdam sağladı. Dünyanın rastgele bir yerine kurulan bir Amazon lojistik merkezi altmıştan fazla farklı rol aracılığıyla istihdam imkanları sunuyor. Türkiye’deki çalışanlar ise Amazon.com.tr’de geçerli çalışan indirimlerinin, ek sıhhat, hayat ve kaza sigortasının, genişletilmiş ebeveynlik müsaadesinin ve daha fazlasının dahil olduğu kapsamlı yan haklar ve rekabetçi maaşlar ile çağdaş, inançlı ve kapsayıcı bir çalışma ortamına katılıyor.

İş sıhhati ve güvenliği, Amazon’un tüm dünyada gerçekleştirdiği her çeşit operasyonun temelinde bulunuyor. Amazon’un operasyon merkezleri, çalışanların kendilerini inançta hissettiği bir çalışma ortamı olarak tasarlanıyor ve her vardiya, iş güvenliği ile ilgili bilgilendirmelerin akabinde başlıyor. Güvenlik risklerini azaltmak ve iş güvenliğini artırmak şirketin her düzeyindeki karar alma süreçlerinin temel öncelikleri ortasında yer alıyor ve bu doğrultuda şirketin güvenlik programı 8 binden fazla iş güvenliği ve sıhhati uzmanı tarafından destekleniyor.

Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott: “Amazon, Türkiye’deki KOBİ’leri desteklemeyi sürdürecek”

Resmi açılış merasiminde konuşan Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott ise, Türkiye’de Amazon’da satış yapan KOBİ’lerin sayısının 2022 yılında yüzde 50’den fazla artarak 45 binin üzerine çıktığının altını çizdi. KOBİ’lerin ihracat satışları ise 2022’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 60’ın üzerinde artarak yaklaşık 500 milyon euro oldu. Amazon’un, Türkiye’deki KOBİ’ler için satışlarını artırma, markalaşma ve istihdam yaratarak işlerini büyütme imkanı sağlamak için yenilikler yapmaya devam edeceğinin altını çizen Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott; “Türkiye’de faaliyetlerimize başladığımız günden beri Amazon’da satış yapan girişimcileri ve KOBİ’leri, onlara sunduğumuz çok sayıda araç, hizmet ve eğitim programıyla desteklemek en kıymetli önceliklerimizden biri oldu. Bu faaliyetlerimizin hem satış ortaklarımız hem de müşteriler için olumlu sonuçlar vermeye devam ettiğini görmek bizim için son derece gurur verici. Tuzla’da kurduğumuz birinci lojistik merkezimizin Türkiye’deki KOBİ’lerin büyümesine olan katkılarını şimdiden görüyoruz. KOBİ’lerimizin işlerini büyütebilmeleri ve ihracat yapmalarını kolaylaştırmak için lojistik hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Amazon, Türkiye’deki toplumsal ve sürdürülebilirlik yatırımlarını sürdürüyor

Amazon, istihdama ve KOBİ’lere olan takviyelerinin yanı sıra Türkiye’deki toplumsal yatırımlarını da sürdürüyor. Şirket, şubat ayında yaşanan sarsıntı felaketinden saatler sonra, etkilenen bölgelerde faaliyet gösteren kurumlar ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla acil gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olmak ismine afet yardım programını devreye sokmuştu. Amazon ayrıyeten, zelzeleden etkilenen bölgelere kritik takviye sağlayan sivil toplum kuruluşlarına toplam 600 bin dolarlık nakdi bağış taahhüdünde bulunurken, alanda çalışan çeşitli STK’lara on binlerce acil yardım materyali sevk etmiş, 16 Amazon mağazasında bağış kampanyaları düzenlemiş, ABD ve Almanya’dan en çok gereksinim duyulan gereçleri taşıyan iki Amazon Air kargo uçağını Türkiye’ye göndermiş ve Amazon Türkiye Afet Yardım Merkezi’ni kurarak mahallî lojistik ortaklarından biriyle birlikte 2 bin metrekarelik bir depo alanını, kritik gereçlerin ön saflardaki kuruluşlara taşınmasına yardımcı olan bir tesise dönüştürmüştü. Ek olarak T.C. Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı Sarsıntı Yardımlaşma Seferberliği’ne katılarak, müşterilerinin sarsıntıdan etkilenen bölgelere gönderilecek eser bağışlarında bulunmalarını kolaylaştırmış ve Amazon’un İstanbul lojistik merkezinde çalışan uzman operasyon görevlilerinden oluşan bir istekli takımını bölgeye sevk ederek kamu kurumlarının uyumunda Osmaniye’deki beş deponun yardım operasyonlarına takviye olmak ismine bir ay boyunca saha çalışması yürütmüştü.

Deprem yardımlarına ek olarak Amazon, lojistik merkezi aracılığıyla farklı alanlardaki toplumsal dayanaklarını de sürdürüyor. Haziran ayında Tuzla Belediyesi ve Habitat Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen “Teknolojiyle Geleceğe Gülümse” projesi, birinci yılında 4 binden fazla gencin kodlama, makine tahsili ve üç boyutlu tasarım üzere dijital yetkinliklerini geliştirmelerine fırsat tanıyacak. Amazon, son olarak açılış merasiminde LÖSEV’e (Lösemili Çocuklar Vakfı) olan takviyelerini de duyurdu. Şirketin çocukluk çağı kanserinin sembolü altın kurdeleden ilham alan ve 2017 yılından bu yana pediatrik hastanelere ve kanserle gayret eden çocuklar ve ailelerine yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarına 26 milyon doların üzerinde bağış yaptığı global kampanyası “Amazon Goes Gold”’un bir kesimi olan bu dayanakla, Lösante Hastanesi’nde tedavi gören çocukların ilaç masraflarına ve istikrarlı beslenmelerine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Şirketin tüm dünyadaki çalışanları, geçtiğimiz ay Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık Ayı’na ithafen işyerlerine çocukların cesaretli uğraşının simgesi haline gelen pijamalarıyla gelerek bu dayanışmaya dayanak olmuştu.

Amazon, Türkiye’deki lojistik merkezinde sürdürülebilirliği de ön planda tutuyor.  Şirketin 2040 yılına kadar sıfır karbon emisyon taahhüdünün bir modülü olarak İstanbul’daki yeni lojistik merkezi de dahil olmak üzere, yeni yaptığı binalarının ısıtma ve sıcak su gereksinimini yüzde yüz elektrik gücü ile karşılama siyasetini sürdürüyor. Bu biçimde doğalgaz üzere tabiata ziyan veren fosil yakıt kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor. Binalardaki tüm ısıtma, havalandırma ve soğutma sistemleri, bina idare sistemleri tarafından çarçabuk denetim edilirken, güç israfı önleniyor ve çalışanlar için sağlıklı bir çalışma ortamı yaratılıyor.

Amazon, birebir vakitte 2025 yılına kadar tüm operasyonlarında yüzde 100 yenilenebilir güç kullanma gayesini, global portföyünde bulunan 20 gigawatt’tan (GW) fazla yenilenebilir güç üretim kapasitesiyle 2022 prestiji ile yüzde 90 oranında gerçekleştirdi ve halihazırda, Avrupa ve dünyadaki en büyük kurumsal yenilenebilir güç alıcısı pozisyonunda bulunuyor. 2019 yılında ise şirket, 2040’a kadar (Paris Anlaşması’nın amaçlarından 10 yıl önce) karbon nötr olmayı taahhüt ettiği İklim Taahhüdü’nün (Climate Pledge) kurucu ortağı oldu.

İçerik
Galaxy Tab S9 FE ve Tab S9 FE+ özellikleri netleşti: Peki neler sunacak?

Samsung, önümüzdeki haftalarda Galaxy S23 FE, Galaxy Buds FE, Galaxy Tab S9 FE ve Tab1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Activision, Game Pass’e ne zaman oyun ekleyeceğini duyurdu

Activision-Blizzard'ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, yaklaşmakta olan Call of Duty: Çağdaş Warfare III'ün oluşturduğu1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
MediaTek mobil dünyada liderliğini kaybedebilir

Başarısız geçen Helio X macerası sonrasında tabana vuran MediaTek, önemli bir yine yapılanma sürecine girdi1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.